آیا قیمت نفت کاهش می یابد؟

آیا قیمت نفت کاهش می یابد؟

در حالی که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) از کاهش 10 تا 25 درصدی قیمت روغن‌های خوراکی خبر داده است، انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن نباتی اعلام کرده است که کاهش قیمت روغن نباتی ضرر خواهد داشت. به کارخانه ها و اگر نفت خام ارزان نشود، ممکن است قیمت آن کاهش یابد، روغن نباتی وجود ندارد.

من گزارش میدم اعتدالهفته گذشته مهدی برادران معاون وزیر صمت در بازدید از یکی از کارخانه های روغن کشی از کاهش 10 تا 25 درصدی قیمت روغن خوراکی در سراسر کشور خبر داد و اعلام کرد که این کاهش در مرحله اولیه بوده و قیمت مجددا در مراحل بعدی کاهش می یابد.became.

وی همچنین افزود: این کاهش قیمت به دنبال برنامه دولت برای کاهش تعرفه واردات مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات نفتی است و هدف از این کار حمایت از مردم و مصرف کنندگان خواهد بود. ضمنا تمامی کارخانه ها موظف به کاهش قیمت هستند و با هر واحدی که این دستورالعمل را رعایت نکند برخورد می شود.

انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن نباتی در پاسخ به این سوال در اطلاعیه ای اعلام کرد که کاهش قیمت روغن نباتی در شرایط فعلی برای کارخانه ها امکان پذیر نیست و برای کارخانه ها ضرر خواهد داشت.

در اطلاعیه این انجمن آمده است: ضمن استقبال صنعت روغن نباتی از هرگونه تعدیل منطقی قیمت که منجر به گسترش توده هموطنان شود، برای حفظ تعادل و جلوگیری از تنش در بازار روغن نباتی، ضروری است کالاهای فروخته شده در فروشگاه های سراسر کشور با قیمت های مصرف کننده از پیش مصوب، تعیین تکلیف اجرا و در مقابل تعیین تکلیف قیمت کالاهای موجود در انبارهای شرکت های پخش، عمده فروشان و بنگاه های تولیدی، تعیین تکلیف ذخایر نفت خام کارخانجات تولیدی. با قیمت های قبلی اعم از خریدهای وارداتی و داخلی، منطقی شدن قیمت پایه ارز واردات نفت خام توسط وزارت جهاد کشاورزی، تعیین عوارض واردات انواع نفت خام و کاهش قیمت نفت خام شرکت بازرگانی دولتی ایران به دوره دستوری دولت باید باشد اقدامات لازم را انجام دهید.

  اولین پرواز از فرودگاه صنعا روز یکشنبه انجام خواهد شد

همچنین در بخشی دیگر از این اطلاعیه آمده است که با توجه به تنش احتمالی در بازار روغن‌های گیاهی، پس از تعیین تکلیف اقلام مشخص شده، پس از ورود محموله‌های تازه خریداری شده (با قیمت پایین) کاهش قیمت پیشنهاد می‌شود. در کشور پس از انقضا هر دو ماه یکبار و کارشناس قیمت توسط سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده در یک مرحله انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید