آیا طلا مستعد کاهش بیشتر قیمت است؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی Contemporary Thought، بازار طلا طی چند روز گذشته به دلیل بحران اوکراین شاهد نوسانات قیمتی حدود 100 دلاری بوده است. طلا در آغاز معاملات روز جمعه با 38.70 دلار کاهش در هر اونس یا 0.6 درصد کاهش یافت و در 1087.60 دلار بسته شد که 0.5 درصد در هفته کاهش داشت.

تحلیلگران شفافیت تحریم ها را یکی از دلایل خروج طلا ذکر کردند و خاطرنشان کردند که بسیاری از غرب برای واکنش شدیدتر به روسیه متکی هستند.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی تی دی سکیوریتی به کیتکونیوز گفت: «برخی از تنش‌های شدید سیاسی از بین رفته‌اند. ما می دانیم که پوتین بسیار بیشتر از حد انتظار به اوکراین حمله کرده است. قبلا تصور می شد که واکنش غرب قوی خواهد بود، از جمله حذف روسیه از سیستم بانکی سوئیفت، اما این اتفاق نیفتاد. تحریم ها بر اساس واکنش بازارها نبود، آنقدر که می توانست شدید نبود. یکی از مهم ترین پیامدهای این وضعیت عدم تاثیر تحریم ها بر بازار انرژی و در نتیجه فشار کمتر بر عرضه نفت بود.

میلک گفت: قیمت نفت کاهش یافته است. انتظارات تورمی کمتر و نرخ بهره واقعی بالاتر برای طلا عالی نیست. غرب صادرات نفت و گاز روسیه را تحریم نمی کند و در عین حال می توانیم از اوپک حمایت بیشتری دریافت کنیم.

اورت میلمن، کارشناس فلزات گرانبها در Gainsville Queens، می گوید: «علاوه بر این، اختلاف نظر غرب در مورد لغو دسترسی روسیه به سیستم سوئیفت نشان می دهد که شدت واکنش ها متفاوت خواهد بود. مخالفت بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا با تحریم های شدیدتر علیه روسیه، مانند ممنوعیت دسترسی به سیستم سوئیفت، بخشی از دلایل معکوس شدن روند صعودی قیمت طلا است. اکنون به نظر می رسد که اروپا با ایالات متحده همسو نیست و انگلیس سخت ترین تحریم های ممکن را اعمال می کند و این بحران را اندکی کاهش می دهد.

  راه های مقابله با اختلال استرس پس از کرونری - تفکر مدرن

علاوه بر این، روند صعودی قیمت طلا که در نتیجه این رویداد ژئوپلیتیکی شکل گرفته بود، به سرعت فروکش کرد و این اتفاق در سال 2014 و با الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه رخ داد. جای تعجب نیست که این همه رشد قیمت به سرعت از بین می رود. با این حال، میلک هشدار داد که تنش بین روسیه و اوکراین هر لحظه ممکن است تشدید شود. در طول جنگ، تنها چیزی که می توانیم از آن مطمئن باشیم این است که هیچ چیز مشخص نیست.

فدرال رزرو آمریکا را نمی توان فراموش کرد

علاوه بر تنش‌های ژئوپلیتیکی، خبر خوب در مورد طلا این است که بسیاری از سرمایه‌گذاران افزایش نرخ بهره آمریکا را از زمان جنگ اوکراین دست بالا برآورد کرده‌اند و اکنون احتمال افزایش 50 واحدی نرخ بهره در ماه مارس از 80 درصد به 24.8 درصد کاهش یافته است. .

این نظر وجود دارد که فدرال رزرو آمریکا می تواند سیاست امدادی خود را برای مدت طولانی تری حفظ کند و این نظر از طلا حمایت می کند. بانک‌های مرکزی نمی‌خواهند نقدینگی را در زمانی که نوسانات زیاد است حذف کنند و نمی‌خواهند تورم را به قیمت فروپاشی اقتصادی محدود کنند.

به گفته میلمن، اوکراین در جریان نشست سیاست پولی در ماه مارس در رادار فدرال رزرو قرار خواهد گرفت. وضعیت ژئوپلیتیکی احتمالاً مانع از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا به همان اندازه ای که بازار پیش بینی کرده است، می شود.

بعید است که تحلیلگران حمایت از طلا را در 1850 دلار در هر اونس آزمایش کنند، زیرا این فلز گرانبها به سرعت از 1800 دلار به 1900 دلار افزایش یافت. Milk سطح حمایت طلا را در 1860 دلار و سطح مقاومت طلا را در 1916 دلار نگاه می کند و انتظار دارد طلا در این هفته در محدوده محدود معامله شود.

  بازدید کارشناسان شبکه بهداشت و درمان اسکو با حضور دانشگاه آزاد

علاوه بر اقدام نظامی روسیه در اوکراین، بازارها به اظهارات این هفته توسط جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا به کمیته های بانکی مجلس نمایندگان و سنا، توجه زیادی خواهند داشت.

به گزارش کیتکونیوز، مهمترین گزارش اقتصادی این هفته، آمار غیرکشاورزی آمریکا در ماه فوریه خواهد بود که روز جمعه منتشر می شود و انتظار می رود آمارها نشان دهد که اقتصاد آمریکا در ماه فوریه 438 هزار شغل جدید ایجاد کرده است. همچنین روز سه شنبه شاخص مدیران خرید در تولید، گزارش اقتصادی فدرال رزرو آمریکا در روز چهارشنبه، متقاضیان بیمه بیکاری در آمریکا و شاخص مدیران خرید در ISM غیر تولیدی در روز پنجشنبه منتشر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید