آیا سرطان های بدخیم حفره شکمی قابل درمان هستند؟

1006264 فقط خبر

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا؛ هدف محققان استفاده از نانوذرات برای درمان سرطان های تهاجمی و مقاوم به داروی تخمدان و رحم است. این نانوذرات با چسبیدن به حفره شکمی، دارو را به آرامی آزاد کرده و عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی را به حداقل می رساند.

بیماران مبتلا به سرطان تخمدان درجه بالا و سرطان سروزی رحم (USC) اغلب به خوبی به جراحی و شیمی درمانی در مراحل اولیه درمان پاسخ می دهند. اما این تومورها می توانند بسیار تهاجمی باشند و اغلب به حفره شکمی گسترش می یابند. بر اساس یک مطالعه جدید، یک نوع نادر اما تهاجمی سرطان رحم، تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری را در ایالات متحده به ویژه در میان زنان سیاه پوست افزایش می دهد.

علاوه بر این، مقاومت به شیمی درمانی اغلب در این موارد ایجاد می شود و بیماری عود می کند. این فرآیند منجر به سرطان تخمدان می شود که بیش از هر سرطان دیگری در دستگاه تناسلی زنان باعث مرگ و میر می شود.

آزمایش‌های بالینی اثربخشی تزریق دارویی به نام اپوتیلون B (EB) را نشان داده‌اند که در حفره شکمی تزریق می‌شود و سلول‌های توموری را که به داروهای استاندارد شیمی‌درمانی پاسخ نمی‌دهند، هدف قرار می‌دهد. اما سمیت بالای دارو هنگام تحویل به این روش عوارض شدیدی ایجاد می کند و استفاده بیشتر از آن را غیرممکن می کند.

اکنون محققان در حال نزدیک شدن به راهی برای استفاده ایمن از داروهای ضد سرطان موثر با استفاده از نانوذرات غیرسمی و زیست تخریب پذیر هستند. این نانوذرات که توسط دکتر W. Mark Saltzman، استاد مهندسی شیمی و زیست پزشکی در بنیاد Goizueta ساخته شده‌اند، دارای مواد شیمیایی آلی در سطح خود هستند که به آنها اجازه می‌دهد به سلول‌های حفره صفاق بچسبند و تا زمانی که این کار را انجام ندهند، منطقه را ترک نکنند.

  حقیقت تلخ کاهش زاد و ولد در ایران / مشکلات کاهش جمعیت در کشور چیست؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید