آیا خشکسالی دلیل کم آبی است؟ – اندیشه معاصر

کاهش دسترسی به منابع آبی در مناطق خشکسالی یکی از مهم ترین چالش هاست. خشکسالی به عنوان یکی از گرانترین مخاطرات طبیعی به عنوان دوره ای با بارندگی کمتر از حد متوسط ​​که یک ماه یا چند سال طول می کشد، تعریف می شود. خشکسالی بارندگی که به عنوان خشکسالی هواشناسی شناخته می شود، می تواند با انواع دیگر خشکسالی مانند خشکسالی کشاورزی و هیدرولوژیکی ادامه یابد. علاوه بر این، کمبود رطوبت خاک به عنوان پیامد اصلی دوره‌های خشکسالی، جریان گرمای نهان (یعنی تبخیر و تعرق) را کاهش می‌دهد. کاهش تبخیر و تعرق، شار حرارتی قابل توجه را افزایش می دهد که منجر به دماهای بالا می شود. خشکسالی های گسترده که اغلب با دمای بالا همراه است، عواقب مخربی به خصوص برای بخش کشاورزی و دامداری دارد. ناهنجاری های اقلیمی در مقیاس بزرگ، به ویژه نوسانات در بخش جنوبی ال نینو، عامل اصلی برخی از خشکسالی های عمده است. به همین دلیل است که در قرن بیست و یکم خشکسالی های مکرر و شدید پیش بینی می شود. ال نی نین o یکی از معروف ترین چرخه های اقلیمی در جهان است که هر 2 تا 7 سال یک بار ناهنجاری های عمده ای در آب و هوای زمین ایجاد می کند و به دلیل آزاد شدن انرژی انباشته شده در اقیانوس آرام رخ می دهد. از آنجایی که احتمالاً تغییرات شدید اقلیمی در مناطق کم آب رخ می دهد، حتی اگر اهداف توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس 2015 محقق شود، خشکسالی بزرگ بعدی احتمالاً در مناطق کم آب مانند ایران در قرن بیست و یکم رخ خواهد داد.

  خط و نشانی که مجیدی برای استقلالی ها کشید/ درب خروج باز است! - اندیشه معاصر

محیط های کم آب یا مناطق خشک بسیار مستعد تغییرات آب و هوایی و ناهنجاری هایی مانند خشکسالی هستند. ایران در یک نوار خشک/نیمه خشک با 90 درصد وسعت باران قرار دارد. در طول تاریخ، ایرانیان همواره با شرایط خشک و تعدادی از چالش های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی مرتبط مواجه بوده اند. خشکسالی های شدید در کنار گرم شدن کره زمین، رشد جمعیت و از همه مهمتر مدیریت ضعیف آب، فشار زیادی را بر منابع آبی ایران وارد می کند. تبخیر و تعرق در سیستم های خاک-گیاه-جو به ویژه در محیط های کم آب نقش بسزایی دارد. گنجاندن عوامل مرتبط با تبخیر و تعرق منجر به ارزیابی مطمئن تر از تعادل آب، رطوبت خاک و خشکسالی می شود. لانینا (لانینو) احتمال خشکسالی را در اکثر نقاط ایران به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. Lanina در بخش مرکزی و شرقی اقیانوس آرام استوایی یک نوسان آب و هوا است که در طی آن فشار آب سردتر از حد معمول می شود. Lanina تقریباً برعکس Elino است. کاهش و افزایش دامنه دمایی روزانه ناشی از فازهای سرد بر عملکرد دانه در مناطق خشک ایران اثر منفی دارد.

بیابان‌زایی به‌عنوان فرآیند تخریب زمین در ایران ناشی از نیروهای محرک طبیعی و انسانی است. خشکسالی هواشناسی اصلی ترین نیروی محرکه طبیعی بیابان زایی است و به دلیل دوره های طولانی مدت کم بارندگی است. کمبود آب و همچنین استفاده بی رویه از منابع آبی، عمدتاً برای کشاورزی، باعث عدم تعادل آب و تغییر در پوشش گیاهی و تسریع بیابان زایی می شود. با وجود اقدامات مختلف در گذشته، بیابان زایی همچنان یک معضل جدی زیست محیطی در بسیاری از نقاط ایران است. ممکن است شاخص های خشکسالی و دمای خشکسالی و بارندگی در دراز مدت نشان داده شود. وقوع خشکسالی طولانی مدت در مناطق مختلف آب و هوایی ایران در دهه های اخیر با مطالعه این شاخص ها مشخص شده است. همچنین مشخص است که رشد سریع جمعیت، شوری خاک و مدیریت ضعیف آب از عوامل اصلی انسانی هستند. جمعیت روستایی ایران رو به کاهش است و مناطق شهری به سرعت در حال رشد هستند. از اواسط دهه 1340، مصرف آب زیرزمینی ایران حدود چهار برابر و میانگین سالانه کاهش سطح آب زیرزمینی حدود نیم متر بوده است. سیاستمداران باید بپذیرند که در آینده برنامه ریزی استراتژیک بر اساس شرایط واقعی هر منطقه خواهد بود. اگرچه بیابان زایی را نمی توان به طور کامل متوقف کرد، اما می توان آن را به تعویق انداخت و پیامدهای آن را از طریق اتخاذ راهبردهای خاصی برای مدیریت پایدار منابع زیست محیطی مدیریت کرد.

  راه حل جدید ایلان ماسک برای دوج کوین - اندیشه معاصر

دکتر مهدی زارع

رئیس گروه زمین شناسی فرهنگستان علوم

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1277848

دیدگاهتان را بنویسید