آیا با احیای برجام قیمت ها کاهش می یابد؟

آیا با احیای برجام قیمت ها کاهش می یابد؟

بر اساس گزارش ها اعتدالاز اوایل بهار 1397 و با افزایش گمانه زنی ها مبنی بر احتمال خروج آمریکا از برجام، نرخ دلار در اقتصاد ایران روندی صعودی به خود گرفت و با خروج رسمی ترامپ در اردیبهشت 1397، رکورد قیمت دلار آغاز شد. . .

علیرغم اقدامات دولت قبل برای تثبیت نرخ ارز، محدودیت‌های دولت در دسترسی به منابع ارزی از یک سو و افزایش شوک‌های اقتصادی از سوی دیگر منجر به افزایش قیمت دلار و حتی برای دوره‌های بیش از تجربه شده است. 30000 تومان.

اما در ماه های پایانی دولت قبل نرخ ارز به زیر 30 هزار تن رسید و با پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و از سرگیری مذاکرات هسته ای، دلار به ثبات نسبی رسید.

دولت سیزدهم کار خود را تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات احیای برجام آغاز کرد و این گمانه زنی ها را به دنبال داشت که با توجه به ادامه محدودیت ها در عرضه ارز، قیمت دلار به بالاترین حد خود برسد. برخی نظرات حاکی از آن است که حتی دلار به 40 هزار تن نیز خواهد رسید.

با گذشت بیش از شش ماه از آغاز به کار دولت سیزدهم، به نظر می رسد برخلاف بسیاری از گمانه زنی های اولیه، نه تنها خبری از افزایش قیمت دلار نیست، بلکه دولت توانسته قیمت این ارز را در حدود 25 هزار تومان نگه دارد.

فعالان بخش خصوصی در سال های اخیر بارها گفته اند که قبل از کاهش ارزش دلار باید تثبیت شود. به عبارت دیگر، با توجه به اینکه سرمایه گذاران مواد اولیه را خریداری می کنند و کالاهای جدید را بر اساس برنامه تولید می کنند، نوسانات مداوم نرخ دلار، برنامه ریزی برای آینده بازار را با مشکل مواجه می کند و بنابراین بهترین راهبرد دولت تلاش برای ایجاد ثبات در بازار است. این حوزه موضوعی است که نگاهی به عملکرد بازار ارز در ماه های اخیر نشان می دهد اتفاقات زیادی افتاده است.

  بارش باران و برف در نوروز در راه است

به این ترتیب به نظر می رسد حتی در صورت احیای برجام، یکی از راهکارهای اصلی دولت باید تلاش برای کاهش نوسانات ارزی و ایجاد ثبات در این حوزه باشد تا دوباره تولید تحت تاثیر قرار نگیرد. اگرچه با برقراری مجدد برجام و افزایش دسترسی به منابع ارزی، اقتصاد ایران می‌تواند در بازارهای بین‌المللی حضور فعال داشته باشد و در بلندمدت با افزایش تولید و احیای رونق اقتصادی، شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد. کوتاه مدت. به جای انتظار کاهش قیمت های واقعی، ثبات قیمت ها و جلوگیری از بحران های جدید اقتصادی در اولویت قرار خواهد گرفت.

علاوه بر نرخ ارز در بازار آزاد، سرنوشت ارز 4200 تومانی نیز موضوع دیگری است که دولت در هفته های آینده باید پاسخ جدیدی برای آن بیابد. اگرچه در طرح اولیه ارائه شده در لایحه 1401 به حذف این ارز اشاره شده بود، اما کمیسیون تلفیق مجلس به حفظ ارز رای داد. اما در جریان رایزنی علنی بودجه نمایندگان به جمع بندی دقیقی در این زمینه نرسیدند و همین موضوع باعث شد تصمیم نهایی در این خصوص به کمیته مشترک ارجاع شود.

ثبات به عنوان مهمترین ضرر اقتصاد ایران در سال های اخیر، یکی از اولویت های اقتصادی دولت سیزدهم خواهد بود.

با لغو تحریم ها نباید انتظار کاهش شدید قیمت کالاها را داشته باشیم

در همین رابطه یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران می گوید: لغو تحریم ها می تواند با کاهش تورم مورد انتظار و بهبود روانشناسی برخی کالاها در کوتاه مدت منجر به کاهش قیمت ها شود، اما در بلندمدت اصلاح روند سیاست های اقتصادی باعث می شود. مهمترین باشد

  اندازه بدن چه تاثیری بر طول عمر زنان دارد؟ - اندیشه معاصر

هاسرو فروان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، گفت: باید به این سوال پاسخ دهیم که افزایش قیمت دلار در سال های اخیر تا چه اندازه تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفته و تا چه اندازه ناشی از سیاست های اشتباه بوده است.

وی گفت: اقتصاد ایران در دوران بحران به تصمیم گیری روی آورده است. ما موفق نشدیم.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مشکلاتی که در حوزه نظارت بر بازار وجود دارد، گفت: در هیچ کجای دنیا قیمت گذاری اجباری شبیه آنچه در اقتصاد ایران می افتد وجود ندارد. از سوی دیگر در نحوه نظارت بر بازارها نیز با مشکلات جدی مواجه هستیم و در بسیاری از مواقع صرفاً برای نظارت بر بازار و بدون ابزار لازم، بازرسان بازار را اعزام کرده ایم و این روند پاسخگو نبوده است.

فروغان گرانسایه ادامه داد: در اقتصاد ما فعالان ثبت نام شده رصد می شوند و باید مالیات خود را به طور کامل پرداخت کنند. اما دلالان و کسانی که از رانت استفاده می کنند عملا از نظارت معاف هستند. علاوه بر این سیاست های غلط باعث کاهش ارزش پول ملی ایران شده است.

وی با اشاره به مشکلاتی که تحریم های اقتصادی برای ایران ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: افزایش هزینه های تولید و صادرات، دشواری روند بازگشت ارز به کشور و مشکلات برنامه ریزی اقتصادی، اقتصاد ایران را با محدودیت های شدید مواجه کرده است. سیاست های غلط اقتصادی ما این فضا را تیزتر کرده و در سال های اخیر نتوانسته ایم در زیرساخت ها سرمایه گذاری مناسبی داشته باشیم.

  تکلیف نفقه و ارث بردن فرزند متولد شده در ازدواج موقت چیست؟ - اندیشه معاصر

وی خاطرنشان کرد: حتی در صورت لغو تحریم ها به نظر می رسد اقتصاد ایران به چندین سال زمان نیاز داشته باشد تا بهبود یابد و مقدمات لازم برای افزایش ارزش پول ملی فراهم شود. بنابراین انتظار کاهش شدید قیمت کالاها در کوتاه مدت با لغو تحریم ها درست نیست.

دیدگاهتان را بنویسید