آنچه باید در مورد فلوکستین بدانید – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی Contemporary Thought، بدن ما حاوی تعدادی واسطه شیمیایی به نام «انتقال دهنده های عصبی» است و توسط پایانه های عصبی ترشح می شود که هر کدام نقش خاصی مانند سروتونین، دوپامین و … در بدن دارند.

داروهایی مانند فلوکستین که گروه بزرگی مانند سرترالین را تشکیل می دهند، SSRI نامیده می شوند. هنگامی که این داروها وارد بدن می شوند، بازجذب «سروتونین» در انتهای عصبی بدن را مسدود کرده و غلظت سروتونین در خون را افزایش می دهند.

با افزایش غلظت این ماده (سروتونین) در بدن علائم افسردگی کنترل می شود در واقع این مصرف یکی از مهمترین مزایای این گونه داروهاست. علاوه بر این، فلوکستین و داروهای مشابه در کاهش اختلالات عصبی، استرس و اضطراب اجتماعی موثر هستند.

متأسفانه تصور غلطی که در مورد مصرف این داروها وجود دارد این است که افراد در مواقع اضطراب و استرس آنها را به صورت تصادفی مصرف می کنند. این اشتباه است که فکر کنیم یک دوز از این داروها هیچ عارضه ای برای بدن ندارد. زیرا مصرف «فلوکستین» معمولاً بعد از یک یا دو هفته اثرات خود را بر بدن نشان می دهد و یکبار مصرف آن نه تنها تأثیر مطلوبی نخواهد داشت، بلکه با قطع ناگهانی دارو اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان خواهد داشت. علاوه بر این، از آنجایی که درمان‌های عصب‌روان‌پزشکی عمدتاً مبتنی بر دارو هستند، این دارو به تنهایی ممکن است نتواند علائم فرد را بهبود بخشد و منجر به ناامیدی یا بدبینی نسبت به دارو شود.

چرا با وجود اثرات نامطلوب این دارو، آنقدر به راحتی در دسترس انسان است که مدتی است گم شده ایم؟

البته کمبود دارو اغلب به دلیل مشکلاتی مانند مشکلات تامین مواد اولیه، تمدید مجوزها یا افزایش قیمت در بازار است، اما متاسفانه امروزه بسیاری از افراد برای خرید این قرص به داروخانه مراجعه می کنند و داروخانه ها موظف به مصرف آن هستند. دارو را فقط با نسخه مصرف کنید حالا به او بفروشید و به راحتی به مردم ندهید.

  معرفی فیلم کن پامنار + زمان پخش و اسامی بازیگران - اندیشه معاصر

گروهی از داروها به نام “OTC” هستند، اینها داروهایی هستند که با نظر دکتر داروساز بدون نسخه قابل استفاده هستند و لیست آنها در سایت سازمان غذا و دارو قابل مشاهده است، اما متاسفانه بیماران از قبل در تماس هستند. هنگام خرید داروهای OTC با داروساز مشورت نکنید و این داروها را در دوزهای بالا خریداری و مصرف کنید. حتی در مورد خرید داروهایی که فقط با نسخه قابل خریداری هستند، این اتفاق می افتد!

مثلاً فردی که سه ماه با نسخه فلوکستین مصرف کرده و حالا با همان نسخه به داروخانه می رود، این دارو را می خواهد. البته این تنها تقصیر بیماران و بعضاً همکاران ما نیست، زیرا اغلب شاهد برخورد بد از سوی بیماران هستند، بنابراین به درخواست های آنها پاسخ مثبت می دهند و به آنها دارو می دهند.

مهم ترین لحظه مصرف داروهای اعصاب چیست؟

در حال حاضر اختلالات روانپزشکی مرتبط با اختلالات روانپزشکی در ایران افزایش یافته است که یکی از دلایل آن مصرف بی رویه داروهای روانپزشکی است که می توان آن را قطع و متوقف کرد، در حالی که قطع ناگهانی دارو عوارض زیادی دارد. به همین دلیل، پزشکان توصیه می کنند مصرف دارو را به تدریج حذف کنید.

عوارض مصرف تصادفی فلوکستین چیست؟

شایع ترین عوارض جانبی فلوکستین مشکلات جنسی مانند ارگاسم و بی میلی جنسی است. بسیاری از اوقات بیماران این دارو را برای درمان مشکلات ساده ای مانند کم خوابی مصرف می کنند بدون اینکه از عوارض جانبی متعدد مصرف تصادفی این گونه داروها اطلاع داشته باشند. فلوکستین مانند هر داروی دیگری عوارض زیادی دارد اما معمولاً صحبت از عوارض دارو در صورت لزوم برای بیمار باعث ترس و نگرانی برخی از بیماران از مصرف آن می شود. با این حال مردم نباید از عوارض داروها بترسند، بلکه مصرف تصادفی داروها عوارض خطرناکی برای آنها به همراه خواهد داشت.

  کامرانی فر: طارمی یک بازیکن بزرگ و با اخلاق - تفکر مدرن است

آیا این دارو برای کاهش وزن موثر است؟

فلوکستین و سایر داروهای این گروه در 2 تا 4 هفته اول مصرف باعث کاهش اشتها و افزایش انرژی برای فعالیت های روزانه می شود. این کاهش اشتها منجر به کاهش وزن می شود، اما این ویژگی از عوارض دارو است و مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

فردی که مشکل اعصاب و روانپزشکی ندارد و این دارو را فقط برای کاهش وزن و کاهش وزن مصرف می کند، پس از 4 تا 6 هفته نسبت به آن مقاوم می شود و باید دوز دارو را افزایش دهد و در نتیجه اختلالات دیگری برای او ایجاد می کند.

هنگامی که از دارویی که در بدن سالم مورد نیاز نیست استفاده می شود، می تواند اثر معکوس داشته باشد. در هیچ کجای دنیا از این دارو به عنوان وسیله ای برای کاهش وزن استفاده نمی شود. تاثیر آن در کاهش وزن و کاهش وزن پس از 4 تا 6 هفته از بین می رود و پس از آن ممکن است فرد با افزایش اشتها و افزایش وزن مواجه شود.

کدام گروه از افراد نباید فلوکستین مصرف کنند؟

افرادی که سابقه بیماری های قلبی عروقی و کبدی دارند باید این دارو را با احتیاط و دوز مناسب مصرف کنند. اختلالات رفتاری یکی از شایع ترین عوارض جانبی داروهای روانپزشکی است. اما در مورد فلوکستین، این عوارض جانبی (افکار خودکشی، رفتار پرخاشگرانه و اضطراب تثبیت شده) کمتر دیده می شود. اختلال نعوظ و اختلال عملکرد جنسی از عوارض بلندمدت فلوکستین است، افرادی که این دارو را مصرف می کنند از کاهش میل جنسی و اختلالات مربوط به آن شکایت دارند.

یکی دیگر از عوارض این دارو اختلال در دستگاه گوارش است. افراد مبتلا به رفلاکس بالا، نفخ و سوء هاضمه معمولاً ممکن است نیاز به مصرف داروهایی برای سرکوب اسید معده داشته باشند. رفع این تخلفات طولانی مدت و زمان بر است.

  مدافع قانع طرح رتبه بندی فرهنگیان - اندیشه معاصر

فلوکستین دارویی است که در دوران بارداری منع مصرف ندارد و خانم های باردار می توانند با نظر پزشک از آن استفاده کنند.

افراد بالای 70 سال به دلیل اختلالات رفتاری و خطر بالای بیماری های قلبی عروقی جزو مصرف کنندگان پرخطر این دارو هستند.

برای افرادی که در شرایطی که بیماری عروق کرونر قلب در جامعه افزایش یافته است، خودسرانه داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند، چه توصیه ای دارید؟

بیشتر افراد در چنین شرایطی بهتر است یا با روانشناس یا مشاور مشورت کنند یا با مراجعه به داروخانه و درخواست داروی مناسب با یک داروساز مشورت کنند.

من فکر می کنم طب سنتی در این زمینه به مردم کمک می کند، اما مشکل جامعه ما این است که این طب با ایده های غیر علمی ادغام شده است. این امر باعث شده است که برخی افراد اعتماد خود را به این دارو از دست بدهند، در حالی که برخی از داروها مانند سنبل الطیب به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند و واقعا مفید است، اما برخی افراد فقط فکر می کنند مصرف داروهای شیمیایی می تواند خودسرانه به آنها کمک کند.

توصیه می کنیم افراد مبتلا به افسردگی و اختلالات عصبی با کمک روانشناس یا داروساز از جایگزین ها و دمنوش های گیاهی برای کنترل حالات روحی ناخوشایند خود استفاده کنند. البته لزوماً هر داروی گیاهی ایمن نیست و کسانی که داروهای روانپزشکی مصرف می کنند نباید داروهای گیاهی را با خود مصرف کنند. اما افرادی که مشکلات جزئی مانند بدخلقی دارند، می توانند با استفاده از این داروها و بهبود الگوی خواب و سلامت روابط شخصی خود، مشکل خود را کنترل کنند.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1276735

دیدگاهتان را بنویسید