آموزش عالی تحت تأثیر شرایط سیاسی / حفاظت از منافع ملی و مقابله با نفوذ نیست

1086430 فقط خبر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، علی اکبر فامیل کریمی مشاور وزیر و رئیس مرکز حراست وزارت علوم در نشست معاونان آموزشی دانشگاه ها در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در مقابل رویکرد حادثه و بحران محور که واکنشی است و پس از حادثه; رویکرد مرکز امنیتی ما امنیت محور و بر اساس پیش بینی های قبلی است.

اصول رویکرد حفاظت گرا

مشاور وزیر و رئیس مرکز حفاظت وزارت علوم اصول رویکرد حفاظت گرا را تبیین کامل مشکلات و چالش ها، تدوین اهداف، شناخت محیط زیست، تدوین خلاقیت عنوان کرد. برنامه ها، اطلاع رسانی، آموزش و توانمندسازی، اقدام بر اساس اولویت ها و نظارت و ارزیابی. محورهای رویکرد حمایتی می تواند عدالت، مدارا، مشارکت باشد. جهت گیری نسبت به اسلام، حاکمیت قانون، شفافیت، پاسخگویی، کارایی و انعطاف پذیری.

برنامه محوری وزارت علوم

مشاور وزیر علوم با اشاره به حرکت این وزارتخانه در برنامه و دوری از روزمرگی گفت: تعیین اولویت های پنج گانه توسط وزیر علوم گواهی بر رویکرد برنامه محور این وزارتخانه در دولت سیزدهم است. .

فامیل کریمی با اشاره به رویکرد گذر از رویکرد راهبردی روزمره به آینده نگر در وزارت علوم، ایجاد معاونت فناوری و نوآوری رئیس جمهور، ایجاد اتاق های فکر، ایجاد نظام نان و حمایت را برشمرد. پارک های علم و فناوری متناسب با توسعه علمی کشور.

حمایت از نخبگان برای ماندن در کشور

وی تاکید کرد: من شدیدا به دیپلماسی علمی اعتقاد دارم و این دیدگاه را یک فرصت بزرگ امنیتی می دانم اما در این وادی باید از سرمایه های خود محافظت کنیم و تمام تلاش خود را برای حفظ این سرمایه ها به کار بگیریم. آموزش عالی همیشه تابع منافع ملی است. برخی از جریان های مردمی سعی می کنند تحصیلات عالی را تحت شرایط سیاسی برخاسته از طبقه بندی ها و دسته بندی های خود قرار دهند و البته گاه شاهد رگه هایی از نفوذ در این زمینه هستیم. در ماموریت های امنیتی مراقبت و حفاظت از این دره اصلی غیر قابل انکار است.

  تولید روزانه بیش از 444 هزار کیلوگرم پسماند پزشکی

رئیس مرکز حراست وزارت علوم افزود: در حوزه امنیت نباید از طمع خدمات خارجی به سرمایه های بزرگ این ملت مانند دانشمندان و نخبگان کشور غافل شد و اینجانب. بر این باورند که تلاش برای حفاظت و دفاع از این سرمایه های ارزشمند خدمت و افتخار بزرگ است. رویکرد وزارت علوم به حفاظت، حفاظت محور و مبتنی بر اقدامات آگاهانه و پیشگیرانه مبتنی بر تحلیل علمی است.

مشاور وزیر علوم با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ نخبگان در کشور گفت: در این راستا باید برنامه هایی مانند مشارکت نخبگان در حوزه برنامه ریزی و توسعه و برنامه ریزی برای ارتباط مستقیم و برنامه ریزی صورت گیرد. تعامل با آنان، دادن مشوق ها و افزایش حمایت های منطقی، انگیزشی، ملی و حمایت از نخبگان، بهبود شرایط کاری و کسب و کار، ارتقای شایستگی و نخبه گرایی و نیز حمایت آموزشی و پژوهشی از نخبگان باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

وی اقدامات وزارت علوم در تدوین و اجرای طرح همیار فناوری، اعطای کمک هزینه فناوری، اعطای دستورات نظامی به نخبگان، طرح نخلستان و آموزش مهارت به دانش آموزان را از جمله برنامه های تشویقی برای حمایت از نخبگان جامعه برشمرد.

پشتیبانی از تحصیل تمام وقت در دانشگاه ها

رئیس مرکز پدافند وزارت علوم با حمایت از راه اندازی آموزش تمام وقت در دانشگاه ها گفت: ارتقای کیفیت آموزشی به ویژه در دوره های عملی، ارتقای سهم آموزش عالی در توسعه فرهنگی، مدنی و اسلامی، کثرت گرایی و اختلاط فرهنگی و کاهش اثرات شکاف دیجیتال، بهبود اجتماعی شدن و تعاملات کاهش مشکلات عاطفی و روانی از مزایای این روش است.

  ساخت رآکتور تحقیقاتی 10 مگاواتی در اصفهان آغاز شد

فامیل کریمی در پایان گفت: مرکز حراست وزارت علوم بر محیط آموزش عالی نظارت دارد و مشکلات احتمالی را به مدیران گوشزد می کند تا دانشجویان که سرمایه های علمی و انسانی کشور و پژوهشگران و نخبگان هستند، می تواند در محیطی امن و بی دغدغه فعالیت های علمی انجام دهد.

انتهای پیام/104/

دیدگاهتان را بنویسید