آمریکا تبادل اسرا را فراموش کرده است

1074498 فقط خبر

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که اظهارات غافلگیرکننده‌ای درباره تبادل اسرای آمریکایی با گروگان‌های ایرانی در آمریکا داشته است. ما هر کاری که ممکن است انجام داده ایم تا آزادی آنها را به بازگشت متقابل به شورای امنیت سازمان ملل مرتبط نکنیم، زیرا هیچ تضمینی برای دستیابی به توافق وجود ندارد.

“افزودن قیمت” اضافه شده است. ما خیلی صریح به آنها گفته‌ایم که آزادی آنها اولویت ماست و بدون برجام به مذاکره درباره این موضوع ادامه می‌دهیم.»

اظهارات این کارمند آمریکایی تعجب برانگیز است زیرا کاملاً مغایر با رفتار آمریکا در این مورد است.

مذاکرات مبادله زندانیان آمریکایی با ایرانیان زندانی در ایالات متحده به دلیل ادعاهای دروغ از مدت ها قبل آغاز شد و دو طرف توافق کردند که این موضوع به مذاکرات تحریم ها بی ربط است.

تیم‌های مذاکره‌کننده ایرانی در پرونده و مذاکرات برای رفع تحریم‌ها کاملاً متفاوت بود و مذاکرات در فضایی مستقل انجام شد.

در جریان مذاکرات دو طرف بر سر مفاد این توافق به توافق رسیدند و حتی برخی رسانه های غربی این خبر را به بیرون درز کردند.

با این حال، در حالی که طرف آمریکایی اذعان داشت که مذاکرات بشردوستانه در این زمینه نباید ربطی به لغو تحریم ها داشته باشد، اما در پی توافق، همه شعارهای بشردوستانه ای را که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا تکرار کرده بود، تکرار کرد. او توافقاتی را که منجر به آزادی زندانیان دو طرف شد، نقض کرد و از اجرای آن سرباز زد.

این حادثه خشم و ناراحتی طرف انگلیسی را نیز برانگیخت، اما به دلیل نفوذ شدید لندن بر واشنگتن، طرف انگلیسی نیز از مذاکرات خارج شد.

  روند تدوین مقررات اجرایی قانون طبقه بندی معلمان (7 آوریل 1401) تعریف شده است - اندیشه معاصر

از زمان آغاز دور جدید مذاکرات تحریم ها، ایالات متحده فکر می کند که می تواند از اهرم تبادل زندانیان به عنوان کارتی برای گرفتن امتیاز از ایران در مورد سیاست های مبتنی بر فشار استفاده کند.

از این رو در تمامی مراحل مذاکرات تلاش می کند تا به طور مستقیم و غیرمستقیم توافقات مربوط به آزادی زندانیان را با موضوعات مطرح شده در مذاکرات مرتبط کند، اما تیم مذاکره کننده ایرانی هیچ گاه اجازه پیوند این دو پرونده را نداده است.

به نظر می رسد که ایالات متحده ناامید از استفاده از پرونده تبادل زندانیان برای تثبیت خود در مذاکرات تحریم ها است و اکنون با برنامه ریزی برای رهایی از فشار عمومی به دنبال احیای پرونده قدیمی است.

اگر آمریکا اسناد مربوط به آزادی زندانیان را که مربوط به چند ماه اخیر است منتشر کند، مشخص می شود که گفته های سخنگوی وزارت خارجه صحت ندارد.

ظاهرا دولت آمریکا فراموش کرده و به یاد نمی آورد که از طریق چند کشور میانجی به ایران پیام داده باشد که بدون توافق در مذاکرات وین و بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل، توافقات تبادل زندانیان را اجرا نخواهد کرد.

متأسفانه در پی عدم رعایت توافقات مبادله زندانیان ایالات متحده، این کشور چندین ایرانی را که همگی استاد دانشگاه هستند به گروگان گرفته و پرونده را به بن بست رسانده است.

جمهوری اسلامی ایران، همانطور که از ابتدا به دلایل بشردوستانه اعلام شد، همچنان مایل است پس از آزادی گروگان های جدید توسط ایالات متحده، در مورد تبادل سایر بازداشت شدگان بدون هیچ ارتباطی با لغو تحریم ها و در چارچوب … توافقات قبلی پیگیری کنید و نتیجه بگیرید.

  نشانه عجیب اسکوچیچ برای بریتانیا: ما می توانیم شما را شکست دهیم - تفکر مدرن

آمریکا می داند که چند تن از اساتید دانشگاه ما در جریان مذاکرات به دلایل واهی گروگان گرفته شده اند و بدون آزادی آنها به توافقی در این زمینه نمی رسیدیم.

توصیه می کنیم آمریکا از این گونه طفره رفتن ها خودداری کند و از عملیات روانی استکباری خود دست بردارد، در غیر این صورت اگر دلیلی داشته باشد اسناد خود را منتشر خواهند کرد.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید