آمریکا افغانستان را به ویرانه تبدیل کرده است

چین:

9671 546 فقط خبر

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: در نتیجه 20 سال جنگ آمریکا در افغانستان، این کشور به ویرانه تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار گروه جهان خبرگزاری آنا، وانگ ون بین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: اگرچه آمریکا در افغانستان شکست خورده است، اما به نام دموکراسی و حقوق بشر در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به خبرنگاران گفت: افغانستان نمونه زنده جنگ افروزی آمریکاست. تهاجم دو دهه ای آمریکا به افغانستان این کشور را به ویرانه تبدیل کرده است.

وی در ادامه افزود: این جنگ آینده یک نسل را در افغانستان ویران کرده و 174 هزار نفر از جمله بیش از 30 غیرنظامی را کشته و ده ها میلیون نفر را آواره کرده است.

به گفته وی، تأثیر این جنگ باعث شده است که میلیون ها افغان با مرگ مبارزه کنند، حدود سه میلیون کودک از تحصیل بازمانده و 18.9 میلیون نفر با کمبود شدید مواد غذایی مواجه شده اند.

وی با بیان اینکه افغانستان شاهد زنده شکست برنامه «تحول دموکراتیک» آمریکاست، گفت: با وجود هزینه 2 میلیارد دلاری و کشته شدن 2400 سرباز آمریکایی، جنگ افغانستان به یکی از بزرگترین شکست های نظامی تبدیل شده است. در تاریخ این کشور

وانگ ونبین تصریح کرد: اگرچه آمریکا در افغانستان شکست خورده است، اما سیاست خود را رها نکرده و به نام دموکراسی و حقوق بشر در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت می کند.

وی تاکید کرد: جامعه جهانی باید بسیار هوشیار باشد و مشترکا از بی تدبیری آمریکا برای ایجاد هرج و مرج به نام دموکراسی جلوگیری کنند.

  دلیل ترافیک بزرگراه شهید فهمیده / کمپرسی کامیون بزرگراه

همزمان سفیر چین در کابل نیز با انتقاد از رفتار دوگانه آمریکا در مبارزه با تروریسم، مسدود شدن دارایی ها و ذخایر مالی بانک مرکزی افغانستان را دزدی آشکار از سرمایه ملی مردم توسط واشنگتن خواند. این کشور

وانگ یو در نشست خبری در سفارت چین در کابل تاکید کرد که ایالات متحده در مبارزه با تروریسم رویکرد دوگانه ای را در پیش گرفته و به بهانه مبارزه با این گروه ها، حاکمیت ملی کشورها را زیر پا می گذارد.

وانگ گفت: «ایالات متحده نگرش دوگانه در مبارزه با گروه های تروریستی دارد. در حال حاضر بیش از بیست گروه تروریستی در افغانستان حضور دارند. آمریکا استقلال و حاکمیت ملی افغانستان را نادیده می گیرد و به میل خود هواپیماهای بدون سرنشین را به حریم هوایی افغانستان می فرستد.

دیدگاهتان را بنویسید