آمادگی جهاد دانشگاهی برای پذیرش ماموریت های کشوری

1089425 فقط خبر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، روح اله دگانی فیروزآبادی رئیس جهاد دانشگاهی در آستانه چهل و دومین سالگرد تاسیس این نهاد، پیش از سخنان رئیس جمهور در دیدار با محققان و مدیران جهاد دانشگاهی، که ظهر امروز چهارشنبه 14 مردادماه در پژوهشکده رویان این موسسه برگزار شد، گفت: رویان به عنوان یکی از پژوهشکده های موفق جهاد دانشگاهی نمونه ای از چندین مجموعه دیگر در حوزه صنعت، کشاورزی است. و امنیت غذایی، فرهنگ و حوزه های اجتماعی در این نهاد.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در سال 1385 برای قدردانی از حرکت های بزرگ و گسترده علمی در کشور از این موسسه بازدید کردند و فرمودند: موسسه رویان مؤسسه موفق و نمونه کامل و چشمگیری از آرزوهای انسان بود. افتخار جهاد دانشگاهی

دقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی توانسته با این نگاه عقیدتی جهادی در مسیر عملیات، مدیریت و پیگیری، خالق چنین مجموعه های موفقی باشد، افزود: با این حال بسیاری از این مجموعه ها کمتر شناخته شده اند، اما با جان و دل به انقلاب و نظام خدمت کنند و تلاش کنند تا امروز باشند تا بتوانند به عنوان دستی تأثیرگذار در راه اهداف عالیه حکومت جمهوری اسلامی باشند.

یک تجربه سیستماتیک تکرارپذیر از جهاد دانشگاهی در ایجاد مجموعه هایی مانند رایان

وی با بیان اینکه جهاد مولد چنین مجموعه های موفقی بوده و می تواند باشد، تاکید می کند: از همه مهمتر، تجربه نظام مند جهاد دانشگاهی در ایجاد چنین مجموعه های مترقی، امروز قابل تکرار و تعمیم به همه مجموعه ها است.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه این نهاد به عنوان یک نهاد انقلابی با شخصیت یک حرکت جهادی در بستر علم و فرهنگ، یعنی. دانشگاه طی 42 سال گذشته تجربه، فراز و نشیب و خدمات بسیار موثر در آموزش و پرورش در زمینه های فرهنگی و اجتماعی، صنعت، پزشکی و بهداشت و همچنین کشاورزی و امنیت غذایی داشته است. رهبر انقلاب بارها فرموده اند که من ارادت دارم و عشق همان اصل جریان جهاد دانشگاهی است که بر پایه جهاد در راه خدا برای رفع بارهای سنگین و رفع موانع در میدان ها است. او در مقابل دشمنان این کشور متفاوت بود.

وی خاطرنشان کرد: دستاوردهای حوزه مطالعات اجتماعی و انسانی، تجهیزات و سیستم‌های صنعتی گسترده، پیشرفت‌ها و کاربردهای خدماتی در حوزه‌های پزشکی، بهداشت و درمان، امنیت غذایی و کشاورزی که در نمایشگاه جنبی به نمایش گذاشته شده است. این مراسم زاویه قدرت و توانایی بود و از همه مهمتر تجربه نظام مند انجام و مدیریت ماموریت های بزرگ واقعی جهاد دانشگاهی است.

  واکنش آمریکا به امنیت روسیه یک تفکر مدرن است

معرفی چهار ویژگی بارز جهاد دانشگاهی

دهقانی فیروزآبادی در تشریح این 4 وجه تمایز جهاد دانشگاهی به «تجربه سازمانی و موفقیت های عملیاتی و عملی از دوران دفاع مقدس تاکنون»؛ فرهنگ کار جهادی و مجموعه ای نخبه از نخبگان متعهد، دلسوز و دلسوز کشور با ویژگی های مجاهدت خستگی ناپذیر و دشمن ستیزی در مسیر آرمان ها و ارزش ها با وجود امکانات بسیار محدود نسبت به بسیاری از سازمان ها. وی «شبکه شناخته شده ملی و توجه ویژه رهبر انقلاب و دلسوزان نظام در همه دوران» و «ظرفیت قانونی و ساختاری به عنوان یک نهاد عمومی در عرصه علم، فناوری و نوآوری» را برجسته کرد و افزود: بر اساس تجربه نهادهای مولود انقلاب در سرزمین جهاد. دانشگاه علم و صنعت یکی از توانمندترین و قدرتمندترین سرمایه های انقلاب است.

آمادگی جهاد دانشگاهی برای پذیرش مسئولیت ها و مأموریت های بزرگ ملی

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه امروز که دولت در راستای جهاد اقتصادی، اصلاح ساختارهای مالی و بودجه ای، توسعه اشتغال و امید آفرینی با گفتمان انقلاب اسلامی جدی است، جهاد دانشگاهی به طور تمام و کمال یکی از خدمتگزاران و وظیفه شناسان در حوزه خدمت به مردم و دولت می داند چگونه تاکید کند: در این راه آمادگی دارد با توجه به توانایی ها و امکانات خود در هر زمینه مسئولیت ها و ماموریت های بزرگ ملی را بر عهده بگیرد.

وی امروز یکی از بزرگترین میدان های مبارزه با دشمن را جبهه حفاظت و حمایت از نخبگان کشور عنوان کرد و ادامه داد: استعدادها، ظرفیت ها، هسته ها، مجموعه ها و شرکت های دانش بنیان از بزرگترین سرمایه های کشور است و جهاد دانشگاهی است. بزرگترین وظیفه جهادی او برای حفظ این سرمایه است.» ملی می داند. وقتی نخبگان کشور احساس شاخص بودن، مفید بودن و تأثیرگذاری می کنند، با امید و هیجان تلاش می کنند تا احساس کنند که در حل مشکلات بزرگ و برداشتن بارهای دولتی سهم و مشارکت دارند.

جهاد دانشگاهی می تواند پاسدار عرصه نوآوری به معنای خاص کلمه باشد

دگانی فیروزآبادی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی با توانمندی های خود می تواند ماموریت های ملی متعددی را برای حل مشکلات اصلی کشور بر عهده بگیرد و به عنوان یک محور با استفاده از شبکه و ظرفیت همه این مجموعه ها، نخبگان و شرکت ها، ماموریت های بزرگی را انجام دهد. : حمایت از شرکت‌های توسعه فناوری دانش‌بنیان زیر نظر معاونت علمی و فناوری با سایر مجموعه‌ها موفقیت‌های ارزنده‌ای کسب کرده‌اند، اما امروز کشور نیازمند نهادی عمومی مانند جهاد دانشگاهی، مسئول حوزه نوآوری به معنای خاص است. پذیرش کارهای بزرگ و تقسیم کار ملی بین توانمندی های دانش بنیان.

  نقشه عجیب یک نوجوان برای رسیدن به ملک پدرش - اندیشه مدرن

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه امروز روز استفاده از توانمندی های منحصر به فردی است که به برکت انقلاب اسلامی در این حوزه ها شکل گرفته است، گفت: جهاد دانشگاهی تجربه اعمال و فعالیت در حوزه کار واقعی در صنعت و خدمات را دارد. از یک سو و تجربه تولید فناوری از یک سو.متوازن با شرکت ها و خوشه های فناوری از سوی دیگر می تواند حلقه میانی اصلی برای تکمیل زنجیره ارزش باشد.

ارائه توانمندی های شبکه جهاد دانشگاهی

وی با بیان اینکه در مسیر تحقق این هدف بزرگ با توجه به توانمندی های شبکه جهاد دانشگاهی می توان پیشنهاداتی ارائه کرد، افزود: ایجاد مرکز نوآوری و تولید محصولات پیشرفته پزشکی در سه حوزه سلول درمانی. ژن درمانی و مهندسی بافت به عنوان زیرساخت تولیدی برای تمامی شرکت های دانش بنیان کشور این حوزه ها; ایجاد شبکه و برنامه ملی پیشگیری و کنترل سرطان با استفاده از تمامی ظرفیت های کشور و بهره گیری از منابع جهاد برای صرفه جویی و کاهش هزینه های درمان شهروندان نمونه ای از این پیشنهادات است.

رئیس جهاددانشگاهی در ادامه پیشنهادات خود در این حوزه، ایجاد شبکه ملی ساخت، تجهیز و تولید دستگاه های تصفیه آب و تجهیزات انتقال آب برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی و تفویض ماموریت را در دستور کار خود قرار داد. احیای چاه های مرده و افزایش برداشت با استفاده از روش های نوین با الگوی جهادی مشارکت در بخشی از کسب و کار به عنوان یک ظرفیت عظیم ملی می تواند به جهاد دانشگاهی تفویض شود زیرا علیرغم مشارکت بیش از 12 درصد از کشورهای جهان در این زمینه متاسفانه ایران در این زمینه کمتر از 3 درصد سهم دارد. همچنین این نهاد با توجه به سند توانمندی های ملی جهاد که در اولین فرصت ارائه خواهد شد، آمادگی دارد هرگونه ماموریت ملی دیگری را که دولت محترم برعهده می گیرد، انجام دهد.

  ریشه نارس بودن ما چیست؟ - اندیشه معاصر

پنج پیشنهاد اجرایی رئیس جهاد دانشگاهی به رئیس جمهور

دقانی فیروزآبادی در پایان سخنان خود چند پیشنهاد اجرایی را به رئیس جمهور ارائه کرد که می تواند اثربخشی شبکه دانشگاهی برای جهاد را افزایش دهد و گفت: اگر به نحوی لازم است همه خریدها و خدمات خارجی فقط با اضافه شدن انتقال فناوری انجام شود. اتفاق بسیار مطلوبی خواهد بود.» در توسعه کشور و کاهش وابستگی های کشور سقوط می کند. در این زمینه پیشنهاد می شود مسئولیت انتقال فناوری در خریدهای بزرگ خارجی برای دانشگاهیان اجباری شود. جهاد حداقل در برخی رشته های تخصصی.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی به عنوان یک رشته تخصصی پویا و رو به رشد می تواند تجربه امیدوارکننده و موثری در تربیت نیروی انسانی برای فرصت های آموزشی دانشجویان، اساتید و همچنین دوره های خدمت سربازی نخبگان باشد، ادامه داد: بسیاری از کسانی که چنین تجربه ای در جهاد دانشگاهی در کشور ماندگار و مؤثر بودند. از سوی دیگر، پویایی جهاد در جذب نیروهای جوان، کسب تجربه و خروج از این نهاد است، همانطور که بارها رهبر انقلاب نیز تاکید کرده اند، جهاد دانشگاهی باید بتواند بستری سیال و جوان برای یادگیری در عرصه های مختلف باشد. دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه .

با انتقاد از اینکه متأسفانه برخی قوانین که در مورد مؤسسات عمومی غیردولتی به یکباره و بدون در نظر گرفتن شرایط تغییر و تفسیر می شود، مشکلات جدی را در این مسیر ایجاد کرده است، گفت: جهاد دانشگاهی باید بتواند سیال و عاری از اشتغال محدود دولتی باشد. برای استفاده از ظرفیت جوانان کشور، خواهشمند است تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه عضویت جهاد دانشگاهی در شوراها و مجامع علمی کشور که در حوزه فناوری و نوآوری تصمیم گیری می کنند قطعا می تواند تاثیرگذار و منشأ آثار خوبی باشد، تصریح کرد: بارهایی مانند مشکلات بر زمین مانده است. تصفیه، احیای صنایع و کارخانجات نیمه تعطیل، مشکلات زیست محیطی و دفع زباله، همکاری در مسائل اجتماعی و فرهنگی و…

وی در پایان ضمن تشکر از توجه رئیس جمهور به این نهاد گفت: امیدوارم جهاد دانشگاهی بتواند یکی از بازیگران اصلی پیشرفت ایران در دولت سیزدهم مردم باشد.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید