آمادگی ایران برای یافتن راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران اوکراین

972799 فقط خبر

به گزارش گروه جهانی آنا، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دیمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین امشب (پنجشنبه) در گفت وگوی تلفنی درباره موضوعات مورد علاقه طرفین گفتگو کردند.

امیر عبداللهیان در این گفت وگوی تلفنی با توجه به دیدار اخیر آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ترکمنستان و مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و روسیه، مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مخالفت با جنگ را تکرار کرد. ایران بر لزوم تمرکز بر راه حل سیاسی و اجتناب از جنگ در اوکراین، بر آمادگی ایران برای جستجوی راه حل دیپلماتیک و تلاش جمیل برای پایان دادن به بحران اوکراین تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: از همان ابتدا اعلام کردیم که با توجه به ریشه بحران، مخالف جنگ هستیم و جنگ را راه حل مناسبی برای مشکلات نمی دانیم.

گفتنی است وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که دو بار پیام وزیر امور خارجه اوکراین را به مقامات روسیه ابلاغ کرده است: «مذاکرات سیاسی اوکراین و روسیه باید به یک نتیجه منجر شود. وی گفت: توقف فوری درگیری ها و آتش بس.

امیر عبداللهیان گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و اوکراین در سه دهه گذشته همواره مبتنی بر دوستی، احترام و منافع و همکاری متقابل بوده است و ما آمادگی داریم در چارچوب توافق گشایش غلات مشارکت کنیم. کریدور حمل و نقل در دریای سیاه.

امیر عبداللهیان همچنین از همتای اوکراینی خود برای سفر به تهران دعوت کرد.

دیمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین با ارزیابی مواضع جمهوری اسلامی ایران در مقابله با جنگ تاکید کرد که دولت اوکراین آماده دریافت هرگونه کمک و حمایت سیاسی برای پایان دادن به بحران در این کشور است.

  تیراندازی پلیس در کشور و جمجمه سارقان در مشهد - تفکر مدرن

وزیر امور خارجه اوکراین با اعلام آمادگی برای گسترش کامل روابط دو کشور از جمله در حوزه کشاورزی و غلات، از تداوم مذاکرات ایران و اوکراین برای گسترش روابط سازنده قدردانی کرد.

وی به تشریح آخرین وضعیت جنگی در کشورش پرداخت و از تلاش های جمیله تهران برای کمک به پایان جنگ تشکر کرد و افزود: به دلیل وضعیت جنگی شرایط سختی برای مذاکره با روسیه وجود دارد.

وزیر خارجه اوکراین همچنین از امیر عبداللهیان برای سفر به این کشور دعوت کرد.

اخیراً (اول و دوم ژوئیه) سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تهران سفر کرد و امیر عبداللهیان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک بار دیگر بر مخالفت ایران با جنگ اوکراین تاکید کرد. امیر عبداللهیان در این خصوص گفت: در مورد اوکراین، ما همچنان معتقدیم که اقدام آمریکا با استفاده از ابزار ناتو ریشه وضعیت کنونی است، اما جمهوری اسلامی ایران با توجه به موضع سیاسی مشترک در قبال جنگ و عدم وجود مذاکرات سیاسی در اوکراین راه حلی تلقی نمی شود. «از مذاکرات سیاسی استقبال می شود. تاکنون دو بار پیام وزیر امور خارجه اوکراین را به آقای لاوروف رسانده ام و در هر دو مورد طرف روسی برای گفتگو و دیپلماسی اعلام آمادگی کرده است. راه حل و امیدواریم که در بحران اوکراین دو کشور هر چه زودتر به مذاکرات و حل و فصل سیاسی بازگردند.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز اردیبهشت ماه سال جاری در گفت و گوی تلفنی با همتای روس خود از آمادگی ایران برای میانجی گری بین روسیه و اوکراین خبر داد.

انتهای پیام/

  افزایش سهمیه بینندگان ایرانی- لبنانی – تفکر مدرن

دیدگاهتان را بنویسید