آلودگی هوا 9 نفر از هر 10 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد

آلودگی هوا 9 نفر از هر 10 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد

دکتر مویگان صفری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه آلودگی هوا وجود ذرات اضافی در هوا است که می تواند فیزیکی، شیمیایی یا طبیعی باشد که به افراد، حیوانات، طبیعت و … آسیب می رساند، توضیح می دهد: افراد مبتلا به بیماری های دستگاه تنفسی، سیستم قلبی عروقی، کودکان و زنان باردار در روزهای ابتلا در معرض خطر هستند.

وی گفت: آلودگی هوا بر سیستم های مختلف بدن مانند سیستم تنفسی و حتی سیستم عصبی تاثیر می گذارد. آنها ممکن است آسیب ببینند، اما بیماران تنفسی قطعا آسیب بیشتری می بینند.

صفری بیان کرد: اگر افراد سالم به ویژه کودکان در معرض آلودگی هوا قرار بگیرند دچار عفونت حاد تنفسی می شوند و اگر قبلاً دچار مشکلاتی مانند آسم باشند چه کودکان و چه بزرگسالان در معرض حملات آسم قرار می گیرند. در معرض آلودگی هوا قرار دارد.»

وی افزود: کودکان در هنگام عفونت آسیب پذیر هستند زیرا راه های هوایی کوچکتر و سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و بیشتر در معرض التهاب و عفونت های عفونی هستند.

وی با بیان اینکه عفونت معمولا باعث تشدید بیماری در افراد بیمار می شود، افزود: افرادی که سیگار می کشند مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) در روزهای ابتلا به بیماری خود بدتر می شوند.

صفری با تاکید بر اینکه آلودگی هوا باعث بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) می شود، گفت: متاسفانه آماری ارائه شده که آلودگی هوا باعث سرطان ریه می شود.

وی به راهکارهای فردی و مردمی برای جلوگیری از عوارض آلودگی اشاره کرد و گفت: باید پارک ها و درختان را افزایش داد، خودروها را تعمیر کرد، از ماشین های دودزا خودداری کرد، خودروهای قدیمی و آسیب دیده را در حین تردد ممنوع کرد. در حال استفاده فیلترهای هپا در مناطق آلوده نیز موثر هستند.

  انگلیس تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرده است

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی درباره راهکارهای فردی گفت: مردم از تردد غیرضروری در فضاهای باز پرهیز کنند، تا حد امکان در خانه بمانند، کودکان را در جاده های شلوغ، کودکان و مصدومان، بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی نبرند. نباید در محیط آلوده باشد.

صفری گفت: در صورت عفونت، استفاده از ماسک بهتر از نپوشیدن آن است.

دیدگاهتان را بنویسید