آقازاده بلژیکی با فوتبال ایران چه کرد؟/آقای تاج وقت قضاوت است

637273008554801025 lg فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، سرانجام پس از تنش های فراوان، رای شرم آورترین قرارداد تاریخ فوتبال ایران از سوی دادگاه داوری ورزش صادر شد. فدراسیون فوتبال در پرونده مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی ایران به پرداخت 3 میلیون و 325 هزار یورو به اضافه سود سالانه محکوم شد.

ویلموتس که به قول مهدی تاج باید او را نجیب زاده بلژیکی نامید، در 6 ماه و تنها 90 روز در ایران در مجموع نزدیک به 5 میلیون و 800 هزار یورو به جیب زد. ناگفته نماند که 2 میلیون یورو در آبان ماه 1397 توسط فدراسیون فوتبال با هدایت مهدی تاج به حساب سرمربی واریز شد. البته فدراسیون فوتبال این پول را از یکی از زیرمجموعه های شستا وام گرفته بود، اما سوء نیت فدراسیون و عدم تسویه بدهی باعث شد تا نیمی از ساختمان فدراسیون و باشگاه پرسپولیس در چارچوب جست و جو توسط شستا مصادره شود!

چه چیزی تاج را به فوتبال ایران آورد؟!

با قطعی شدن تصمیم ویلموتس توسط دادگاه داوری ورزش، حالا همه منتظر برخورد با مقصران این قرارداد ارزشمند هستند. پس از شکایت ویلموتس از فدراسیون فوتبال به فیفا، پرونده این قرارداد به مراجع نظارتی و شورای اسلامی ارجاع شد، چرا که در آن زمان صحبت هایی مطرح شده بود که امضاکنندگان قرارداد ویلموتس باید این پول را از جیب خود پرداخت کنند. .. البته طبق شکایت ایران جزییات این پرونده نامشخص بود اما حالا با صدور رای ویلموتس همه چیز مشخص شده است.

وعده های خالی

مهدی تاج، رئیس وقت فدراسیون فوتبال، پس از امضای قرارداد با ویلموتس در سالن هگمتانه هتل المپیک در ژوئن 2018، آن را معامله خوبی خواند. به گفته مهدی تاج، این قرارداد حاصل تجربه سرمربیگری کارلوس کی روش است. حالا با محکوم شدن اتحادیه فوتبال انگلیس در این قرارداد، شاید بتوان معنای یک قرارداد خوب را از دید مهدی تاج متفاوت تفسیر کرد!

البته مهدی تاج در مورد معاهده ویلموتس قول های زیادی داده بود، حتی مدعی شده بود در بدترین حالت فقط باید 3 ماه غرامت به این بزرگوار بلژیکی بدهند، غافل از اینکه این بزرگوار بدترین غرامت تاریخ فوتبال ایران را در دستان فدراسیون فوتبال! و این در شرایطی است که این روزها فدراسیون با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم می کند. وعده های توخالی رئیس وقت اتحادیه فوتبال حتی فراتر از این حرف ها بود و او مدعی شد که به دلیل فسخ قرارداد ویلموتس باید به اتحادیه فوتبال انگلیس هم پرداخت کند در حالی که در واقع اتحادیه فوتبال طلبکار اوست!

  سفر به کویر را در متین آباد تجربه کنید

اما غافل از اینکه همه این حرف ها مزخرف است و ضعیف ترین مربی خارجی ایران علاوه بر عملکرد بسیار ضعیفی که در دوران مدیریت تیم ملی از خود نشان داد، بزرگترین غرامت را نیز به فدراسیون فوتبال داد و حالا این فدراسیون باید هزینه را پرداخت کند. مطالبات این سرمربی با خزانه خالی

چه چیزی دوباره تاج را هدایت می کند؟

نکته جالب اینجاست که مهدی تاج این روزها باز هم به ریاست فدراسیون فوتبال علاقه دارد و حتی طوری صحبت می کند که انگار انتخاب اهالی فوتبال و نهادهای بالاتر است. البته اکثریت اهالی فوتبال به دلیل انعقاد چنین قرارداد ارزشمندی مهدی تاج را گزینه مناسبی برای هدایت فدراسیون فوتبال نمی دانند و حتی فکر می کنند که نباید دوباره به بررسی سوابق اعتماد کرد.

البته تاج مورد تایید سایر نهادهای بالاتر نیست و حتی حجت الاسلام نصرالله پژمانفر، یکی از اعضای شورای اسلامی که اخیراً ریاست کمیسیون اصل 90 را از سر گرفته است، در صفحه شخصی خود به این موضوع واکنش نشان داده و گفته است: در حالی که پرونده فساد بسته نمی شود ویلموتس منصوب نمی شود و مردم از اتهامات آنها تبرئه نمی شوند، حضور این افراد در فدراسیون فوتبال قانونی نیست.

درآمد ویلموتس از فدراسیون فوتبال ایران چقدر است؟

با احتساب قضاوت 3 میلیون و 325 هزار یورویی به اضافه 5 درصد سود سالیانه و 2 میلیون یورو که قبلاً به حساب این سرمربی واریز شده بود، نزدیک به 6 میلیون یورو از فدراسیون فوتبال دریافت می کند. با حساب سرانگشتی یعنی 32 میلیارد تومان از فدراسیون فوتبال می گیرد. رقم بسیار بزرگی که می توانست به فوتبال و ورزش ایران کمک زیادی کند اما حالا به جیب سرمربی می رود که تنها 2 برد مقابل تیم های دسته سومی کامبوج و هنگ کنگ و دو باخت مقابل تیم های عراق به دست آورد. و بحرین و تیم ملی فوتبال کشورمان در مرحله اول مقدماتی جام جهانی قطر به مرحله حذفی راه یافتند! این مربی بسیار ضعیف که باید او را گران ترین مربی تاریخ فوتبال ایران نامید. او حتی بیش از بزرگترین مربیان جهان دریافت کرده است و این چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت.

  حلیمه ساعدی بازیگر تلویزیون رضا عطاران درگذشت + عکس - اندیشه معاصر

مسوولان قرارداد نگین ویلموتس چه مسئولیتی خواهند داشت؟!

پرونده قرارداد ویلموتس تا جایی که در معرض دید نهادهای نظارتی و شورای اسلامی قرار گرفت یکی از بحث برانگیزترین قراردادهای تاریخ فوتبال ایران است. در سال 1388 رئیس وقت فدراسیون فوتبال به همراه اعضای هیئت رئیسه برای تشریح جزییات این پرونده به مجلس رفتند. در این زمان با اعلام سازمان بازرسی کل کشور، 8 متهم به دادسرا معرفی شدند، اما با توجه به اینکه پرونده ویلموتس در دادگاه حکمیت ورزش ادامه یافت و حکمی صادر نشد، این پرونده قرار گرفت. در ایران تا صدور رای قطعی تعلیق شد حالا با تصمیم دادگاه CAS همه منتظر توزیع مقصران هستند.

در رای صادره نقش برخی افراد از رئیس وقت فدراسیون فوتبال (مهدی تاج) گرفته تا اعضای هیئت مدیره و حتی وزیر ورزش و مرکز اقتصادی و فرهنگی ایران و هلند در انعقاد این قرارداد مشخص شده است. . مسئولین این قرارداد باید به خوبی توضیح دهند که چه شد که ویلموتس گزینه پیشنهادی شد و نقش وزیر وقت ورزش (مسعود سلطانی فر) در این ماجرا چه بود و چرا باید با این شرایط چنین قراردادی نوشته شود؟!

بی شک جامعه فوتبال و مردم بی صبرانه منتظر صدور حکم ویلموتس برای رسیدگی به این پرونده ننگین و برخورد با مسئولین آن هستند. هر چند این روزها مهدی تاج که پای ویلموتس را به ایران باز کرد و با این سرمربی ضعیف قرارداد شرم آور بست. او بار دیگر رویای ریاست فدراسیون فوتبال را در سر می پروراند اما باید پیشینه این قرارداد ارزشمند را توضیح دهد.

  رفیق پروین استقلالی جهانی شد! - اندیشه معاصر

هر چند آن روزهای اطراف او با شادی بر طبل می کوبند و از نصف شدن حکم ایران در پرونده ویلموتس قبل از اعلام رای نهایی دادگاه حکمیت ورزش صحبت می کنند، اما گویا فراموش کرده اند که اگر غرامت 6 میلیون یورویی ویلموتس کاهش یابد. رسید 3 میلیون و 325 هزار یورو; به دلیل قرارداد طولانی مدت این سرمربی با فدراسیون فوتبال ایران است که بعد از دو سال هدایت تیم دیگری را برعهده گرفت و خیلی زود آزاد شد و در واقع این نصف شدن جریمه ربطی به فوتبال ایران ندارد. فدراسیون و اگر ویلموتس در این دو سال هدایت تیم را بر عهده نداشت، اکنون اتحادیه فوتبال انگلیس مجبور به پرداخت 6 میلیون یورو شده است.

اما با احتساب پولی که دو سال پیش به حساب این مربی ریخته شده و حکم فعلی، نزدیک به 6 میلیون یورو به این مربی پرداخت می شود و این مبلغ هنگفت دلیلی برای خوشحالی حتی به نصف کاهش جریمه نیست. . بهتر است مهدی تاج و اطرافیانش که نامزد ریاست جمهوری هستند و از فرارهای بیشتر حرف می زنند با واقعیت روبرو شوند و از جزییات این پرونده و چرایی صحبت کنند، به جای تلاش برای حضور دوباره در اتحادیه فوتبال و رسیدن به آن، هر گندیده ای را درک کند. رشته

انتهای پیام/4057/

دیدگاهتان را بنویسید