آغوش باز آمریکایی طالبان – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، این اولین دیدار نمایندگان طالبان با نمایندگان اروپا و آمریکا در غرب است.

این مذاکرات که از روز یکشنبه آغاز شد و انتظار می‌رود سه روز به طول بینجامد. حقوق بشر و بحران انسانی در افغانستان از موضوعات اصلی آن است.

پس از بازگشت طالبان به قدرت در اواسط اوت 2021 و توقف قابل توجه کمک های خارجی، افغانستان شاهد افزایش بیکاری و فقر بوده و با کاهش ارزش پول ملی، بانک ها محدودیت هایی را برای برداشت سپرده ها اعمال کرده اند.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که گرسنگی بیش از نیمی از جمعیت این کشور را تهدید می کند.

همزمان، اعتراضات متعددی در کشورهای مختلف اروپایی بر سر این اجلاس صورت گرفته است و منتقدان می گویند که نباید برای چنین نشست هایی به طالبان پاداش داد.

عبداللطیف نظری، معاون وزیر اقتصاد طالبان و عضو هیئت اسلو طالبان گفت: «ما شاهد تنش‌های خفته هستیم که قدرت‌های غربی تاکنون از به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان پس از خروج ایالات متحده و ناتو خودداری کرده‌اند.

شفیله اعظم، یکی از اعضای هیئت طالبان به آسوشیتدپرس گفت: “ما از آنها می خواهیم که دارایی های افغانستان را آزاد کنند و مردم عادی را به خاطر گفتمان سیاسی شان مجازات نکنند.”

«به دلیل قحطی، به دلیل زمستان مرگبار، فکر می کنم زمان آن فرا رسیده است که جامعه جهانی از افغان ها حمایت کند، نه اینکه آنها را به خاطر اختلافات سیاسی شان مجازات کند.

همچنین انتظار می رود که نمایندگان کشورهای غربی بر اهمیت تشکیل حکومت فراگیر طالبان و احترام به حقوق بشر تاکید کنند.

  گفتگوی امنیتی سه جانبه بین ایالات متحده-ژاپن و کره جنوبی - تفکر مدرن

پس از به دست گرفتن قدرت، طالبان به اکثر مقامات گفتند که در خانه بمانند و لیسه ها فقط برای پسران و معلمان باز بود. هدف، تعدادی از زنان معترض هستند که با این اقدامات مخالف هستند. گفته می شود که برخی ناپدید شده اند و طالبان هر گونه دست داشتن در آن را رد می کند. طالبان به کوئنتین سامرویل، خبرنگار بی بی سی در کابل گفت که این ادعاها “کاذب” است.

دست کم دو فعال زن در کابل در روزهای اخیر پس از ملاقات چهره به چهره تعدادی از زنان با یک هیئت طالبان در اسلو ناپدید شده اند. بر اساس گزارش ها، طالبان دارک پریانی و پروانه ابراهیمکل را اواخر شب چهارشنبه دستگیر کردند. گفته می شود افراد مسلح آنها را شبانه از خانه هایشان بیرون آورده اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت که مقامات طالبان حق دارند “مخالفان یا کسانی که قانون را زیر پا می گذارند دستگیر و بازداشت کنند.”

او پیشتر بازداشت یک شبه فعالان زن در کابل را تکذیب کرده بود.

مجاهد گفت: «هیچ کس نباید باعث هرج و مرج شود، زیرا آرامش و نظم را بر هم می زند.

در حال حاضر هیچ کشوری دولت جدید افغانستان را به رسمیت نشناخته است.

انیکن هووتفلد، وزیر امور خارجه نروژ تاکید کرد که این دیدارها “به معنای مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان نیست”.

دعوت از مقام های طالبان در اروپا باعث اعتراض شماری از افغان های مقیم اروپا شده است.

لیز داوست، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید برخی اصرار دارند که تا زمانی که طالبان بطور سیستماتیک حقوق بشر را در داخل کشور نقض می‌کنند، نباید به پایتخت‌های اروپایی دعوت شوند.

  آقای رئیس جمهور مرد و دوباره برخاست! + عکس - اندیشه معاصر

روز یکشنبه تظاهرات اعتراضی در سراسر اروپا برگزار شد.

در اسلو، یک معترض به خبرگزاری فرانسه گفت که این گفتگو “خنده به رنج” افغان هایی بود که اعضای خانواده خود را از دست داده بودند.

او افزود: «با تروریست ها صحبت نکنید.

طالبان ابراز امیدواری کرده است که مدارس دخترانه در سرتاسر کشور در آغاز سال تحصیلی جدید که از بهار آغاز می‌شود، بازگشایی شوند، در حالی که در چند ماه گذشته دختران تنها در پنج ولایت، عمدتاً در مکاتب افغانستان، توانسته‌اند به مکاتب بروند. شمال و مرکز

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1254954

دیدگاهتان را بنویسید