آغاز کشف اسرارآمیزترین ماده جهان در اعماق یک معدن متروکه طلا/ امید دانشمندان برای کشف راز ماده تاریک تجدید شد.

1086318 فقط خبر

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری آنا، دانشمندان در یک معدن طلای قدیمی در عمق یک کیلومتری و نیمی از سطح زمین در تلاش هستند تا چیزی را بیابند که قبلاً کشف نشده بود: ماده تاریک.

دانشمندان کاملاً مطمئن هستند که این ماده تاریک بیشتر جرم کیهان را تشکیل می دهد و می گویند که بدون آن ما اینجا نبودیم، اما مسئله این است که هیچ کس نمی داند چیست. مسابقه برای حل این معمای اساسی، تیمی از محققان را به عمق معدن طلای متروکه در لید، داکوتای جنوبی، ایالات متحده کشاند.

در این مکان که مرکز تحقیقات زیرزمینی سانفورد نام دارد، یک آزمایشگاه تشخیص ماده تاریک ایجاد شده است و دانشمندان معتقدند که می توانند این ماده را در دل بیش از یک کیلومتر و نیم سنگ و خاک و یک مخزن غول پیکر به دام بیاندازند. حاوی خالص ترین تیتانیوم در جهان است. این لایه‌های محافظ نفوذ تقریباً تمام پرتوها و ذرات کیهانی را که هر روز به دور ما می‌چرخند، مسدود می‌کنند.

کارتر هال، فیزیکدان دانشگاه مریلند، می‌گوید: «برای جست‌وجوی این نوع بسیار نادر از تعامل، وظیفه شماره یک این است که ابتدا از شر همه منابع طبیعی تشعشع که بر آزمایش تأثیر می‌گذارند خلاص شویم».

در داخل مخزن تیتانیوم یک محفظه زنون مایع قرار دارد و محققان امیدوارند که ماده تاریک محبوس شده در داخل محفظه را ببینند و با یک آشکارساز به نام “محفظه نمایش زمان” به هسته زنون ضربه بزنند.

این ماموریت علمی 60 میلیون دلاری سرانجام پس از وقفه های ناشی از همه گیری، دو ماه پیش برای یک دوره پنج ساله آغاز به کار کرد.

  چند راه موثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگی - تفکر مدرن

اگر تمام محاسبات و تئوری های تیم 250 دانشمندی که روی این پروژه کار می کنند درست باشد، ممکن است در سال آینده برخی نشانه های زودگذر از ماده تاریک مشاهده شود. هرچند که تا الان چیزی پیدا نکرده اند.

هیو لیپینکات، فیزیکدان و سخنگوی این مأموریت علمی، روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «تا زمانی که آزمایش به پایان برسد، احتمال یافتن ماده تاریک با این ابزار احتمالاً کمتر از 50 درصد و بیش از 10 درصد است. “

و افزود: درست است که چنین چیزی مایه آرامش نیست و کمی شور و شوق لازم است. اما این را نیز باید دانست که شما بدون امید به یافتن چیزی وارد فیزیک جستجوی ذرات نادر نمی شوید.

کوین لسکو، فیزیکدان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی، می‌گوید: «یک سوال اساسی برای دانشمندان این است که این مکان عالی که من در آن زندگی می‌کنم چیست؟» «در حال حاضر، 95 درصد آن یک راز است».

در داخل معدن دو آسانسور بزرگ وجود دارد که دانشمندان را به مرکز تحقیقاتی سانفورد زیرزمینی می برد. یک آزمایشگاه پیشرفته در این محل ساخته شد که قلب آن مخزن غول پیکری به نام “کریواستات” است. جف سروینکا، مهندس ارشد پروژه، آن را به عنوان “مانند قمقمه” توصیف می کند که از “شاید خالص ترین تیتانیوم در جهان” برای سرد نگه داشتن زنون مایع و به حداقل رساندن تشعشعات پس زمینه ساخته شده است.

زنون به محققان اجازه می دهد تا تعیین کنند که آیا برخورد با یکی از الکترون های آن اتفاق افتاده است یا با هسته آن. اگر چیزی به هسته اصلی برسد، به احتمال زیاد ماده تاریکی خواهد بود که همه به دنبال آن هستند.

  مذاکرات در وین به حالت تعلیق درآمده است، اما موانع باقی مانده است

جستجوی ماده تاریک برای چندین دهه ادامه داشته است. ستاره شناسان می دانند که این ماده در فضا وجود دارد زیرا آنها محاسبه کرده اند که گرانش کافی برای نگه داشتن خوشه های کهکشانی در کنار هم وجود ندارد و باید چیز دیگری در آنجا وجود داشته باشد، در غیر این صورت کهکشان ها به سرعت از هم می پاشند. بنابراین شکی نیست که ماده تاریک وجود دارد، اما سوالات زیادی در مورد چیستی آن وجود دارد.

دانشمندان سال‌ها پیش آزمایش مشابه و کوچک‌تری را در این مرحله انجام دادند، اما پس از اینکه کار نکرد، متوجه شدند که باید آن را در مقیاس بسیار بزرگ‌تری انجام دهند.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید