آغاز پروژه مسکن ملی با یک پنجم ظرفیت – تفکر نوین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مدیرعامل بانک مسکن از میزان افتتاح و واریز حساب متقاضیان طرح جهش به تولید و عرضه مسکن (نهضت ملی مسکن) 289 هزار و 865 نفر در بانک مسکن تاکنون در نهضت ملی مسکن حساب باز کرده اند که از این تعداد 185 هزار و 780 نفر در نهضت ملی مسکن مشارکت داشته اند.

حدود سه ماه پیش تعداد افراد احصا شده در برنامه ملی مسکن دولت دوازدهم 237 هزار نفر بود که در آن زمان وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم اعلام کرد که برنامه اقدام ملی با نهضت ملی مسکن ادغام شده است. . البته پس از ارسال دعوت نامه نهضت ملی مسکن در 28 مهر، این طرح بیشتر در مرحله ثبت نام بود. به عنوان مثال ثبت نام افراد مجرد که از 20 دی ماه آغاز شده است، هنوز تکمیل نشده و تا 20 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

طبق آمار، 12 ژانویه ارائه شده توسط رستم قاسمی – وزیر راه و شهرسازی در مجموع 3 میلیون و 800 هزار نفر در دو طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند که با اضافه شدن آمار ثبت نام افراد مجرد، قطعا تعداد متقاضیان به بیش از 4 میلیون نفر خواهد رسید. در واقع بیش از 4 میلیون متقاضی مسکن در کشور وجود دارد، اما مشکل اینجاست که اکثر این افراد نمی توانند پرداخت کنند و احتمال می رود با شروع پروژه تعداد متقاضیان موثر کاهش یابد. اتفاقی که در مسکن مهر و مسکن ملی افتاد.

  فیلم | صاحبخانه باهوش شلوار دزد را از پا درآورد، فکری مدرن

با توجه به ظرفیت کم بسیاری از متقاضیان، انتظار می رود بانک ها به سازندگان و متقاضیان برای تکمیل 250 تا 450 میلیون تن واحد نهضت ملی در تسهیلات پرداختی کمک کنند. بر اساس قانون تولید و عرضه مسکن، بانک ها موظفند سالانه 360 هزار میلیارد تن تسهیلات برای طرح نهضت ملی مسکن کنار بگذارند. این در حالی است که مجموع پرداختی بانک مسکن تاکنون 948 میلیارد تومان بوده و هیچ بانک دیگری مبلغ پرداختی برای این طرح را گزارش نکرده و احتمالاً هیچ بانکی جز بانک مسکن وامی به طرح نهضت ملی پرداخت نکرده است.

آخرین وضعیت طرح ملی مسکن حاکی از تامین 760 هزار واحد زمین و آمادگی این پروژه برای شروع اجراست. این آمار البته مربوط به ابتدای دی ماه است. حدود 530000 واحد از 760000 واحد مربوط به پروژه اقدام ملی است که با جنبش ملی مسکن ادغام شده است. این در حالی است که طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، ممکن است تمامی 760 هزار واحد تکمیل نشده و در مراحل مختلفی قرار دارند.

به عنوان مثال ممکن است برخی از پروژه ها کلنگ زنی نشده باشند اما آماده اجرا هستند. گفته می شود 210000 واحد یا تعمیر اساسی شده و یا آماده تعمیرات اساسی هستند. 550 هزار واحد زمین تامین شده و مسئولان وزارت راه و شهرسازی در استان های مختلف در حال تدابیر برای راه اندازی پروژه ها هستند. رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی چندی پیش وعده داده بود که تا پایان امسال تعداد بلوک های اجرایی نهضت ملی مسکن به 800 هزار بلوک برسد.

  خبرگزاری آنا - وزیر فرهنگ غنا با وزیر امور خارجه دیدار می کند

دولت بارها اعلام کرده است که طرح ملی مسکن باید به طور کامل توسط بخش خصوصی اجرا شود، اما بخش خصوصی نگران روند پرداخت تسهیلات، تعامل وزارت راه و شهرسازی و… است. از سرعت پایین پروژه گلایه دارند. فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان در این خصوص به ایسنا گفت: مشکلات فنی نظام خودمالکی نهضت ملی مسکن هنوز برطرف نشده است. حدود یک ماه است که تماس می گیریم و مشکلات فنی سیستم را اطلاع رسانی می کنیم اما مشکل همچنان پابرجاست. بسیاری از بانک ها برای بازپرداخت وام های 250 تا 450 میلیون تنی اعلام آمادگی کرده اند که پیش نیاز آن رفع مشکلات سیستم است.

همچنین محمد مرتضوی یکی از اعضای هیئت مدیره کانون انبوه سازان کشور نیز گفت: اکثر قراردادهای نهضت ملی مسکن با نهادهای دولتی مانند بنیاد مسکن منعقد شده است. برخی از همکاران ما در برخی استان ها نیز در پروژه جهشی تولید و عرضه مسکن کار کرده اند، اما برای موفقیت کامل این طرح باید تعامل مناسب تری با انبوه سازان به عنوان بزرگترین سازمان در حوزه مسکن داشته باشیم. هیچ اقدام جدی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای همکاری صورت نگرفته است.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1257501

دیدگاهتان را بنویسید