آخرین خبر خسارات سیل در تفت و میبد

117228 510 فقط خبر

به گزارش تعدیل شده سیدجلیل میرمحمدی در گفت وگو با ایسنا، به تشریح خسارات اخیر سیل در تفت و میبد پرداخت و گفت: با افرادی که بالای 80 سال سن داشتند صحبت کردم و همه قبول داشتند که سیل اخیر. بی سابقه بود

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی سالانه در استان یزد نزدیک به 50 میلی متر است، افزود: در سیل اخیر بیش از 75 میلی متر باران در برخی از روستاهای حوزه انتخابیه بنده طی دو ساعت بارید و سیل خسارات هولناکی به بار آورد زیرا یکی از سیلاب است. towns of This کوهی است که نزدیک به 350 روستای مسکونی دارد. عمر آبی روستاییان به قنات بستگی دارد و بیش از 1000 رشته قنات در روستاهای شهرستان تفت وجود دارد. این قنات ها آب های زیرزمینی را به زمین می آورند و از آنها برای کشاورزی استفاده می شود. قنات یک آبراه زیرزمینی است که سیلاب از داخل قنات عبور کرده و باعث ریزش چاه و قنات شده است به طوری که قنات تا چندین کیلومتر تخریب و کور شده است و در برخی نقاط به دلیل رسوبات چاه های قنات به طور کامل از بین رفته است.

میرمحمدی با اشاره به وضعیت دام پس از وقوع سیل گفت: با ورود سیلاب به انبار، دام خفه و تلف شد، همچنین بخش قابل توجهی از رسوبات ناشی از سیل به زمین های کشاورزی حاصلخیز مردم منتقل شد و 50 نفر درختان یک ساله سالهاست که از بین رفته اند. نفوذ رسوبات ناشی از سیل گاه از نیم متر تا 75 سانتی متر است و باعث از بین رفتن زمین های حاصلخیز کشاورزی شده است.

  نقش والدین در پرکردن وقت دانش آموزان/ نیاز والدین به صرف وقت برای آموزش دانش آموزان - تفکر مدرن

وی با بیان اینکه نهرهای انتقال آب به طور کامل تخریب شده است، گفت: مسیر انتقال آب از طریق آبیاری کم فشار است که در سال های اخیر توسط جهاد کشاورزی با مشارکت کشاورزان استفاده شده است. سیل در اکثر روستاها باعث خرابی لوله های آب شده است. همچنین حوضچه های ذخیره آب به طور کامل از بین رفته است. آب قنات را جرعه جرعه در این حوضچه ها می بردند و هزینه آن دو یا سه روز آبیاری بود. سیل بیشتر حوضه ها را به دلیل رسوب گذاری با خاک یکسان کرد و عملا دیگر حوضه ای وجود ندارد.

نماینده تفت و میبد با بیان اینکه پل های بین روستاها تخریب شده است، گفت: راه های دسترسی روستا و بین روستاها به دلیل آبگرفتگی تخریب شده و بعضاً هیچ راهی وجود ندارد. بنابراین پنج و 10 تن سنگ از بالای کوه وارد روستا شده است.

وی افزود: علاوه بر این وضعیت تعداد قابل توجهی از منازل تخریب شده است که باید آنها را بازسازی کنیم. وسائل و حتی لباس‌های دختر بچه‌ها زیر گل مدفون شد و در این مورد کمیته امداد و بنیاد مسکن باید وارد عمل می‌شد. همچنین خودروهای مردم آبگرفته و عملا غیرقابل استفاده هستند.

به گفته میرمحمدی بیشترین خسارت در تفت بوده و همین خسارت در شهر قدیم یزد و شهرهای مهاباد، بافق، ابرکوخ و خاتم نیز رخ داده است.

این نماینده مجمع نمایندگان استان یزد بیشترین خسارت سیل را مربوط به استان یزد عنوان کرد و گفت: طبق صحبت هایی که با استاندار یزد داشتم بیش از 1000 خانه در این استان نیاز به بازسازی دارد. که جزو کمیته امداد و بنیاد مسکن است گرفته می شود اما به طور کلی ستاد بحران در وزارت کشور باید خسارت سیل را جبران کند. متاسفانه در سیل اردیبهشت امسال قسمت زیادی از شهر یزد دچار سیل شد و قول پیگیری داده شد اما هنوز یک ریال پرداخت نشده است.

  رئیس پلیس راهور: تمام راه های کشور باز است - تفکر مدرن

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید