آخرین تحول در مذاکرات وین؛ باز شدن یا بسته شدن؟

موضوعات پادمان جدا از برجام یا درخواست اضافی ایران نیست، زیرا در سال 2015 برجام تعهدی سیاسی برای پایان دادن به ادعاهای آژانس علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد.

2564 886 فقط خبر

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا،

دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها از روز چهارشنبه با حضور هیات های مذاکره کننده ایران، روسیه، چین، ایالات متحده آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا در وین آغاز شد.

در این دور از مذاکرات که پس از چند ماه مذاکره در وین و دور غیرمستقیم مذاکرات ایران و آمریکا در دوحه قطر صورت گرفت، متن پیشنهادی «جوزف بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و ایده های رسمی و محتوایی ایران که برای بستن مذاکرات مورد استفاده قرار گرفت. آنچه ارائه می شود محور اصلی بحث است.

برخلاف آنچه در برخی رسانه های غربی عنوان شده بود، هیچ یک از موضوعات باقی مانده قبلی که مانع از بهره مندی ایران از برجام می شد از دستور کار هیات ایرانی حذف نشد و ایده های ارائه شده از سوی کشورمان نیز با هدف پیگیری و پیگیری مطرح شد. دستیابی به انتظارات ایران

در این رابطه؛ در اولین روز این دور از مذاکرات، هیئت ایرانی دیدگاه های خود را در مورد چند موضوع باقی مانده به طرف مقابل ارائه کرد.

اطمینان از عدم وجود مشکلی که در آینده به اهرم فشار بر ایران تبدیل شود، یکی از مهمترین مواردی است که هیئت ایرانی بر آن تاکید کرد، یعنی. پذیرفتنی نیست جمهوری اسلامی ایران برجام گروگان ادعاهای آمریکا و کشورهای غربی باشد که مبنایی ندارد و تنها با مدیریت صحنه ای دشمنان ایران و به منظور فشار بر ایران مطرح شده است.

  بازی ایران و امارات بدون تماشاگر/ تاج فقط برای فوتبالدوستان مضر است! - اندیشه معاصر

مثلا؛ در زمینه مسائل امنیتی که حل و فصل آن کاملاً متکی بر برجام است، کشورهای غربی در مارس گذشته تعهداتی را پذیرفتند که اکنون پس از گذشت بیش از پنج ماه، نه تنها به آنها عمل نکرده اند، بلکه از قضا مسیری کاملاً مخالف آن تعهدات را طی می کنند. .

این رفتار غربی ها در نقض توافق به وضوح این شبهه را تقویت می کند که آنها در ادعاهای خود برای دستیابی به یک توافق قوی، باثبات و قابل اعتماد جدی و خوش نیت نیستند، نه تنها حاضر به پذیرش الزامات یک توافق قوی نیستند، بلکه آنها سعی می کنند ایران را تحت فشار روانی قرار دهند و امتیاز بیشتری کسب کنند.

در عین حال، طرف غربی تلاش می‌کند تا طرف ایرانی را در فضای رسانه‌ای متمایل کند که موضوعات پادمانی اساساً موضوعی جدا از برجام یا الزام اضافی ایران نباشد و در متن برجام در سال 2015، آنها همچنین تعهد سیاسی برای پایان دادن به ادعاها علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران را که به هیئت مدیره آژانس ارائه شده است، پذیرفتند.

نکته اینجاست که طرف غربی با انواع ترفندها تلاش می کند ایران را به قبول توافق وادار کند، در حالی که هنوز بحث بهره مندی کامل کشورمان از برجام روشن نیست و هیچ تضمینی وجود ندارد که پرونده های ادعایی علیه ایران به نتیجه برسد. توسط نهادهایی مانند آژانس بین المللی انرژی اتمی باز نمی شود وجود ندارد.

منطق ایران در این زمینه نیز کاملاً روشن و مبتنی بر اصول مذاکرات حرفه ای با تبادل متوازن است که طبیعتاً به توافقی مطلوب منجر خواهد شد.

  سری مروارید قرمز - اندیشه معاصر

اگر طرف غربی مدعی است که در صدد رسیدن به یک توافق قوی است، باید اراده خود را نه در سخنرانی های چند جانبه رسانه ای، بلکه با ارائه ضمانت نامه های کتبی با رفتار مسئولانه اثبات کند.

برای توصیف دقیق؛ طرف غربی مذاکرات نمی تواند در عین حال که مدعی حل مشکلات و اجبار ایران به پذیرش توافق باشد، مسائل دیگر را گروگان گرفته و به عنوان چماق استفاده کند، زیرا تجربه نشان می دهد در چنین شرایطی به محض عبور از این مرحله در در اولین فرصت یک ابزار جدید راه اندازی می کنند و اگر قبلاً این اتفاق افتاده است از همه ابزارهای خود برای کاهش اثربخشی رفع تحریم ها استفاده می کنند.

این واقعیت که کاخ سفید تاکنون از پذیرش منطق ساده اما اصولی مذاکره کنندگان ایرانی خودداری کرده است، گواه عدم جدیت آنها در مذاکرات و تداوم اثرگذاری سایه تحریم ها حتی پس از توافق نهایی است.

توافق به وضوح در مذاکرات فعلی ممکن است اگر به دو چیز منجر شود، یعنی. «هر گونه اهرم فشاری علیه ایران در آینده برداشته شود» و «لغو مستمر و مستمر تحریم ها برای اطمینان بخشیدن به شرکای تجاری»، چون تضمین کننده منافع ملت ایران نیست، دلیلی برای موافقت تهران با این موضوع وجود ندارد.

بر اساس این؛ از آنجایی که حضور هیات ایرانی در وین به منظور دستیابی به توافق صورت گرفت، اگر طرف مقابل اراده واقعی برای دستیابی به توافق داشته باشد، وجود دارد.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید