آب خوزستان با اجرای طرح غدیر در رتبه برتر کشور قرار گرفت

18952 505 فقط خبر

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، علی اکبر محرابیان روز جمعه در مراسم افتتاح پروژه آبرسانی غدیر اندیمشک با ابراز نارضایتی از کیفیت آب، مهمترین گلایه مردم خوزستان قبل از اجرای طرح است. این پروژه و افزود: در پروژه های آبرسانی قبلی منبع آب سد کرخه غیرقابل پیش بینی بود اما شوری، املاح و EC آب سد کرخه بالاست که در طول مسیر به شبکه تزریق شد. به دلیل کمبود آب در زمان های مختلف آب از رودخانه کارون جمع آوری می شد.

وی افزود: سال گذشته EC آب رودخانه کارون در پایین دست به 8000 رسید و این آب شور و غیرقابل استفاده برای مصارف شرب و حتی بهداشتی بود، اما با اجرای این طرح EC آب از مقادیر بالا به 550 رسید. جاهای مختلف که یکی از خطرناک ترین آب هاست و از آبهای خوب و با کیفیت کشور محسوب می شود.

محرابیان با اشاره به ویژگی های این طرح بزرگ آبرسانی گفت: این پروژه در سفر رئیس جمهور به خوزستان تصویب و تامین اعتبار شد و با پیگیری های انجام شده از زمان شروع اجرا تا بهره برداری 10 ماه طول کشید.

وزیر نیرو ادامه داد: در برنامه قبلی 250 تا 280 هزار میلیارد ریال هزینه به نرخ سال گذشته برآورد شده بود و حداقل زمان اجرا پنج سال بود، اما طرح جدید با مدت زمان یکسال و در مدت زمان اجرا اجرا شد. بیستم این نرخ

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های جانبی ما مشکل خشکسالی است، گفت: یکی از اهداف طرح آبرسانی غدیر این است که بتوان از منابع مختلف به صورت دفاعی برداشت آب کرد.

  پروژه ای جالب در روند ساخت اسطوره بلوز / حیات وحشی که از خانه می گذرد! - اندیشه معاصر

محرابیان با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و 50 پیمانکار در اجرای طرح آبرسانی غدیر مشارکت داشتند، ادامه داد: یکی از ویژگی های مهم این پروژه این است که طراحی، اجرا و تحویل کلیه قطعات، تجهیزات و ملزومات آن است. 100% ایرانی

وزیر نیرو افزود: در سفر رئیس جمهور مهمترین خواسته مردم خوزستان تامین آب با کیفیت و مستمر بود که دولت های گذشته از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا اوایل دولت سیزدهم تلاش زیادی کرد. پروژه ها و خطوط انتقال بسیاری به بهره برداری رسید اما مجموع این تلاش ها نتوانست سود لازم را برای ایجاد مردم خوزستان فراهم کند.

وی افزود: مطالبه مردم خوزستان از نظر گسترش شبکه آبرسانی، کیفیت و کمیت آب به ویژه در مناطق پایین دستی از جمله دشت خرمشهر، عبادان و آزادگان در حال تحقق است و طرح آبرسانی غدیر انجام شده است. راه اندازی شده و به مرور زمان آب به تمام شهرهای استان می رسد.

محرابیان تصریح کرد: برای تامین آب شرب نقاط مختلف خوزستان برنامه ریزی شده است و تلاش می کنیم با حمایت دولت فعلی و خوشحالی همه مردم خوزستان برای بهره مندی از آب با کیفیت شاهد راه اندازی این طرح ها باشیم.

شروع آبرسانی به 10 هزار روستای کشور از ابتدای امسال تاکنون

وزیر نیرو گفت: در موضوع آب در دولت سیزدهم مردم برنامه ریزی انجام شده و برای روستاها نیز طرح جهاد آبرسانی برای تامین آب آشامیدنی پایدار 10 هزار روستا از ابتدای امسال به خوبی پیش می رود. سال.”

وی افزود: پروژه های زیادی برای شهرهای مختلف با مسائل کمی و کیفی آب در دست اجراست و از این ماه شاهد افتتاح مستمر خواهیم بود.

  در جلسه غیرعلنی امروز 22 دی مجلس چه گذشت؟ - اندیشه معاصر

پروژه آب غدیر که 10 سال پیش در خوزستان آغاز شد، به عنوان بزرگترین پروژه آبی خاورمیانه روز جمعه 20 شهریورماه با حضور آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، این پروژه در سال اول دولت سیزدهم با دستور رئیس جمهور و تزریق اعتبارات ویژه قوت گرفت و امروز به بهره برداری رسید.

این طرح کلان برای افق 25 ساله و تامین آب با دبی 20 متر مکعب بر ثانیه تعریف شده است که با تلاش جهادی سازمان آب و برق خوزستان این دبی که قرار بود برای آینده تامین شود. 25 سال، قبلا ارائه شده است.

با اجرای طرح آبرسانی غدیر، 26 شهر و 1600 روستای خوزستان به صورت 100 درصد کمی و 50 درصد کیفی آبرسانی می شود.

پروژه عظیم آبرسانی غدیر در حال حاضر آب شرب مورد نیاز شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان و بیش از هزار روستای اطراف را تامین می کند.

اجرای این طرح که یکی از مصوبات استان در سفر هیئت دولت سیزدهم به خوزستان بود، ابتدا برای مدت سه سال تعیین شده بود، اما با تلاش های صورت گرفته، برنامه میان مدت در کمتر از یک سال محقق شد. سال

برای این پروژه تاکنون 2 هزار میلیارد تومان هزینه شده است که 1200 میلیارد تومان آن از طریق اسناد خزانه تامین شده است.

طرح آبرسانی غدیر شامل سه طرح فرعی شامل احداث ایستگاه پمپاژ W2 شبکه آبیاری دز و خطوط انتقال از ایستگاه پمپاژ مذکور تا ایستگاه پمپاژ ام الدبس به طول 78 کیلومتر، توسعه ایستگاه پمپاژ ام الدبس و تکمیل و توسعه ایستگاه پمپاژ شهید چمران.

  انتشار گزارش نهایی کمیسیون تلفیق مجلس در مورد بودجه 1401 + جزئیات - اندیشه معاصر

آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح جمعه از طریق فرودگاه دزفول وارد خوزستان شد و رئیس جمهور در این سفر ضمن بررسی مشکلات منطقه احمد فداله در بخش شهیون دزفول، پروژه آبرسانی غدیر را افتتاح کرد.

از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون این چهارمین سفر رئیس جمهور به خوزستان است که نشان از عزم جدی دولت برای رسیدگی به مسائل و مشکلات این استان دارد.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید