آبراه امامزاده داوود دستکاری شد + فیلم

تاجبخش گفت: برای سیل اخیر 12 اخطاریه در سطح ستادی و 79 اخطاریه در سطح کشور صادر کردیم و هر روز چندین اخطار در 21 استان صادر شد.

من گزارش میدم اعتدال; اولین برنامه با حضور سرکار خانم سحر تاجبخش رئیس سازمان هواشناسی به بررسی وضعیت بارندگی شدید اخیر و عملکرد سازمان هواشناسی در حفاظت از مردم در برابر بلایای طبیعی پرداخت.

پیش بینی های هواشناسی سیل چگونه بود و چگونه در سیل استبان صادر شد؟

خانم تاجبخش: اخطار هواشناسی در سه سطح زرد، نارنجی و قرمز با توجه به منطقه و میزان بارندگی صادر می شود. در سیل استهبان جریان آبی ایجاد شد که در امتداد بستر رودخانه حرکت کرد و آسیبی به اطراف وارد نشد، آب در مسیر رودخانه قرار گرفت و حضور مردم در بستر رودخانه باعث تلفات جانی شد. 48 ساعت پیش اخطار نارنجی سیل در شهرستان اشتبان را صادر کرده بودیم.

به چه دستگاه هایی هشدار داده می شود؟

خانم تاجبخش: اخطارها به 2 بخش، مردم عادی که از طریق رسانه ها به آنها اخطار داده می شود و دسته دوم اخطارها به تمامی نهادهای ذیربط در این بخش از وزارت نیرو، مدیریت بحران و … داده می شود.

پدیده موسمی چگونه است؟

خانم تاجبخش: پدیده بادهای موسمی در پاکستان و هندوستان پیش بینی شده بود و به نیمه جنوبی کشورمان هم رسید، اما امسال در شرایط خاصی بود و شدت بارندگی ها بسیار زیاد بود.

پدیده موسمی معمولاً در تابستان رخ می دهد، اما تا به حال چنین پدیده ای به این میزان نداشته ایم. این اتفاق معمولا در نیمه جنوبی کشور رخ می دهد، اما امسال به ارتفاعات البرز و حتی مناطق آسیب دیده تهران نیز رسید.

  اعلام زمان برگزاری نهمین آزمون آموزشی استخدامی

خانم تاجبخش: داده های ورودی در پیش بینی بسیار مهم است و بسته به اینکه داده های ورودی چقدر دقیق باشد، بر صحت پیش بینی تاثیر می گذارد.

در حال حاضر پیش بینی ها به صورت احتمالی انجام می شود و با توجه به تغییرات اقلیمی، تمامی پیش بینی ها در کشورهای مختلف در کوتاه مدت و بلند مدت احتمالی است.

چه چیزی باعث پدیده Enernio یا Monsoon می شود؟

خانم تاجبخش: این پدیده با نوسانات اقیانوس اطلس شمالی و قطب شمال و تغییرات دمایی در اقیانوس ها رخ می دهد و بر تغییر دمای آب اقیانوس ها تأثیر می گذارد و این عوامل بر بارش تأثیر می گذارد.

تغییرات اقلیمی حوادث و پیامدهای بسیاری را به همراه داشته است که یکی از آنها ایجاد چنین سیلاب هایی است. پدیده هایی که در یک مقطع آسیب زیادی ایجاد می کنند.

سازمان هواشناسی در زمینه پیش بینی و توسعه چه اقداماتی انجام داده است؟

خانم تاجبخش: سازمان هواشناسی در راستای پایش خود شبکه پایش دارد، البته انجام اقدامات گسترده در این زمینه ضروری است.

وضعیت پوشش ایستگاه ها در استان های ما چگونه است؟

خانم تاجبخش: طبق استاندارد جهانی هر 20 کیلومتر یک ایستگاه هواشناسی وجود داشته باشد. اما در ایران در هر 100 کیلومتر یک ایستگاه وجود دارد و باید فاصله این ایستگاه ها را کاهش دهیم. بر اساس برنامه هفتم توسعه، توسعه شبکه تجهیزات را در دستور کار قرار داده ایم.

از نظر تحویل تجهیزات در چه مرحله ای هستیم و چند اعتبار دریافت شده است؟

خانم تاجبخش: در قسمت شرقی تجهیزات راداری نداریم و یکی از الزامات تامین اعتبار است. اعتبارات در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است، اما خرید تجهیزات خارجی غالب است، با افزایش نرخ ارز، اعتبارات نتوانسته گام‌های موثری در این بخش بردارد. در یکی دو سال اخیر توانسته ایم رادار هواشناسی خریداری کنیم اما برای پوشش کل کشور به ۱۶ رادار دیگر نیاز داریم.

  جزئیات برگزاری آزمون کامل دکتری دانشگاه آزاد اسلامی/حضور در امتحانات نهایی کلیه مقاطع تحصیلی اعلام شد.

تا چه اندازه از ظرفیت شرکت های دانش بنیان استفاده می شود؟

خانم تاجبخش: 10 پروژه مشترک از طریق شرکت های دانش بنیان در حال اجراست و در قالب تفاهم نامه خرید تجهیزات و رادار از طریق این شرکت های دانش بنیان انجام می شود.

تعداد بازدید: 0

در سیل امامزاده داود چند اخطار داده شد؟

خانم تاجبخش: 12 اخطار در سطح ستاد و 79 اخطار در سطح کشور داده ایم. اخطارهای متعدد روزانه در 21 استان صادر شده است.

وقتی سیگنال صادر می شود از دستگاه ها چه انتظاری دارید؟

خانم تاجبخش: ویژگی های هشدار دهنده آن چیزی است که همه دستگاه ها باید به آن توجه کنند. به دلیل تغییرات اقلیمی، مناطق مختلف کشور به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و زیرساخت های کافی در این زمینه وجود ندارد، بنابراین باید آمادگی کامل را داشته باشیم.

سیلاب در منطقه امامزاده داوود مشابه سیل شیراز در سال 1396 بوده است. آبراه در سال های گذشته دستکاری شده است چرا که توپوگرافی این جاده به گونه ای است که با بارش 20 تا 30 میلی متری نباید چنین حادثه ای رخ دهد بنابراین آبراه در این بخش قطعا دستکاری شده است.

تعداد بازدید: 0

چه تعداد رادار و اعتبار مورد نیاز است؟

خانم تاجبخش: ماده 26 قانون هوای پاک را در دستور کار قرار دادیم. ما به رادار برای نظارت و پیش بینی هرگونه بارش ناشی از طوفان نیاز داریم. اعتبارات اعطا شده و سازوکارهای لازم را تامین کرده ایم.

ما 100 ایستگاه باران سنجی خریداری کرده ایم اما برای ساخت آنها بودجه لازم است. در بخش سخت افزار در صورت تامین اعتبار خرید آن را در دستور کار قرار می دهیم.

  قیمت طلا و سکه 24 آبان 1400 + جدول - اندیشه معاصر

طبق قوانین هواشناسی باید 7 هزار پهنه رادیویی خریداری شود که قبلا یک میلیون تومان هزینه داشت اما امسال به 4 میلیون تومان رسید.

میزان بارندگی در یزد، کرمان و تعدادی از شهرها بسیار زیاد است، علت چیست؟

خانم تاجبخش: این میزان بارندگی در ارتفاعات است و توپوگرافی تاثیر زیادی دارد، اما این مقدار رطوبت به دلیل اینکه از اقیانوس هند آمده بود، بسیار قوی بود.

ارتباط اداره هواشناسی با سایر ارگان ها در صدور اخطارها و پیش بینی های تخصصی چیست؟

خانم تاجبخش: ما در ارتباط روتین و ساعتی با اداره هوانوردی هستیم و اگر گزارش هواشناسی مورد تایید ما نباشد امکان برخاستن و نشستن هواپیما وجود ندارد. در بخش کشاورزی و دریانوردی هماهنگی بسیار خوبی بین سازمان هواشناسی و سازمان بنادر در خصوص ارتفاع موج و ورودی وجود دارد.

چه اقداماتی از نظر پیشرفت و پیش بینی برای سال های آینده در دستور کار است؟

خانم تاجبخش: قطعا توسعه شبکه ایستگاه ها مهمترین اقدامی است که می تواند در زمینه پیش بینی موثر باشد. در فعالیت منطقه ای با آموزش مناطق کشورهای مختلف ارتباط داریم که در سال های آینده در دستور کار قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید